MHP lideri Devlet Bahçeli ile görüşme talep eden Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu'nun yarın Bahçeli ile görüşmesi bekleniyordu, ancak Bahçeli randevuyu iptal etti.

Bahçeli, resmi internet sitesinde yaptığı yazılı açıklamada, randevunun iptaliyle "Bizim haklı, doğal ve meşru eleştirilerimizi kırıcı bulan Barolar Birliği Başkanı görüş ve düşüncelerini medya tarafından kendisine tanınan geniş imkânlarla zaten paylaştığından yarınki randevumuza gerek kalmamıştır" dedi.

İşte Bahçeli'nin yaptığı o yazılı açıklamadan ilgili kısım:

"Bu çalkantılı, tehdit ve tehlikelerle dolu gündem içerisinde Türkiye Barolar Birliği Başkanı bir süredir “Yeniden Yargılama” bahanesi altında bir dizi girişim ve temaslarda bulunmaktadır.

Bu şahıs, sivil inisiyatif başlattıklarını açıklayarak, kaldırılan “Özel Görevli Mahkemeler”le ilgili görüşlerini ve “Geçici 2.Madde”nin mahsurlarını günlerdir dile getirmektedir.

Barolar Birliği’nin Sayın Başkanı, Başbakan Erdoğan’la da Dolmabahçe Sarayı’nda bir araya gelmiş, kamuoyuna yansıdığı kadarıyla adaletin hakkını savunamadığı gibi, rüşvet ve yolsuzlukla ilgili herhangi bir eleştiri getirememiştir.

Bu durum hukukun bel kemiği olarak değerlendirdiğimiz Barolar Birliği’nin söz konusu Başkanı’na uygun düşmemiştir.

Peşi sıra bu kişi, katıldığı bir televizyon programında şahsıma ve partimize yönelik eleştiride bulunmuş, “Yeniden Yargılama” konusunda A’dan Z’ye yanlış bilgilendirildiğimi ifade ederek dünkü grup konuşmamda kırıcı olduğumu iddia etmiştir.

'ÜSLUBU MAKSADINI AŞTI'
Anlaşıldığı kadarıyla “Yeniden Yargılama”yla ilgili muhtemel mutabakatın İmralı canisi ve mahkûmiyet almış PKK’lı militanlara kadar ulaşma risk ve kaygısını açık yüreklilikle beyan etmemiz Barolar Birliği Başkanı’nı rahatsız etmiş ve ürkütmüştür.

Bu kapsamda Barolar Birliği Başkanı’nın maksadını aşan üslubu tarafımca yadırganmış ve sorunlu görülmüştür.

Türkiye bu doğrultuda giderse Oslo ve İmralı müzakerelerinin “Yeniden Yargılama” havucuyla örtülü bir affa ortam açacağı güçlü bir ihtimaldir.

Bu sebeple Barolar Birliği Sayın Başkanı’nın heyecanla sürdürdüğü, malum çevrelerle danışıklı dövüş içinde götürdüğü süreç çok farklı ve milli vicdanların kabullenemeyeceği mecralara kayma izlenimi taşımaktadır.

Elbette Türk milleti ve Türkiye çok yakın zamanda her şeyi görecek ve yaşayacaktır.

Bizim haklı, doğal ve meşru eleştirilerimizi kırıcı bulan Barolar Birliği Başkanı görüş ve düşüncelerini medya tarafından kendisine tanınan geniş imkânlarla zaten paylaştığından yarınki randevumuza gerek kalmamıştır.

Milliyetçi Hareket Partisi’nin Barolar Birliği Başkanı’ndan duyacağı ve öğreneği bir bilgi, dikkate ve kayda alacağı parlak bir fikri de görülmemektedir.

Bu itibarla Barolar Birliği Başkanıyla yarın yapacağım görüşmeye ihtiyaç kalmadığından dolayı iptal ettiğimi muhataplarının bilmesini istiyor, herkesin bu çerçevede hareket etmesini özellikle ümit ediyorum.