Yerel seçim tarihinin 5 ay öne alınmasını öngören anayasa değişikliği teklifinin sürpriz bir şekilde 360 oyla geçmesi 'referandum' ihtimalini doğurdu.HABERE GİT

Konuyla ilglili açıklama yapan MHP lideri Devlet Bahçeli, oylamada yaşanan firenin kendilerinden kaynaklanmadığını söyledi.

MHP'li vekillerin AK Parti'yle ortaya konulan iradeye uygun hareket ettiğini kaydeden Bahçeli şunları söyledi:

''İnancım odur ki TBMM'de bulunan arkadaşlar daha önceki irade beyanına paralel hareket ederek kabul oyunu vermişlerdir diye düşünmekteyim. Böyle bir durum karşısında MHP, sayın Cumhurbaşkanı tekrar Meclis'e gönderirse, referandum yolu itibariyle, o zaman MHP Meclis'te var olan iradesini devam ettirir.

Ama Cumhurbaşkanı'nın tasarrufu ne olursa olsun, geri çevirmedi; o zaman seçimlerin bundan böyle zamanında yapılması noktasında MHP yoluna devam eder. 29 Mart 2014 tarihinde seçimlerin yapılması konusunda da herhangi kendisine göre bir sakıncası yoktur. MHP 27 Ekim'e de, 29 Mart'a da hazır.''

8 FİRE VAR
Teklifi hazırlayan AK Parti ve MHP'nin Meclis'teki toplam sandalye sayısı 377 bulunuyor. Mazeretli odukları gerekçesiyle AK Part’de 4; Meclis’te 51 sandalyesi olan MHP’de de 5 milletvekili oylamaya katılamadı. Bu durumda iki partide oylamaya katılan 368 kişiden 8’inin teklife ‘hayır’ oyu verdiği ortaya çıkıyor.

AK Partili yetkililer, gizli oy nedeniyle firenin nereden kaynaklandığını tespit şanslarının bulunmadığını vurguladı.