Bahçeli harekât istedi

MHP Lideri Bahçeli ''Kış gelmeden kara harekâtı hayata geçirilmeli. Irak'ın kuzeyinde güvenlik kuşağı oluşturulmalı. Peşmerge yönetimine haddi bildirilmeli. İmralı ile görüşmeler kesilmeli' ifadelerini kullandı.

Yazılı bir açıklama yapan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli gündemdeki konularla ilgili yazılı bir açıklama yaptı.  BDP Kongresi'ne Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturmayla ilgili olarak ''Savcılar soruşturmayı derinleştirmeli'' diyen Bahçeli’nin açıklamasının önemli bölümleri şöyle:

Başbakan Erdoğan’ın; ‘bıçak kemiğe dayandı’, ‘sabrımız tükendi’ açıklamalarıyla süslediği hamaseti ve günü kurtarmaya dönük sözleri bölücü terör çetesini ve hain eylemlerini durduramamış ve şehadetleri engelleyememiştir.

Böylesi bir geri ve iptidai ortama ileri demokrasi ve daha fazla özgürlük iddialarıyla gelindiği ortadadır.

Meclis’te temsil imkânı bulmasına rağmen; Kandil ve İmralı’nın iki tarafından tutarak kukla olarak kullandığı bölücülüğün siyasi adresi, her fırsatta zehirli niyetini göstermekte ve gittikçe cüretleşen bir tavır takınmaktadır.

Bu kapsamda BDP’nin geçtiğimiz hafta sonu PKK paçavraları eşliğinde yapılan kongresinde, İstiklal Marşımız yerine terör örgütünün sözde marşı çalınmış ve Türk milletine açıkça meydan okunmuştur.

Bu ibretlik dehşet tablosu karşısında, Cumhuriyet savcılarının yürüttükleri soruşturmayı derinleştirerek fütursuzca terör propagandası yapanlara hukuk devletinin icaplarını yerine getirmeleri zorunlu bir hal almıştır.

Türkiye çadır devleti, Türk milleti de rastlantıların bir araya getirdiği dönemsel bir kalabalık değildir.

Mazlum Filistinli kardeşlerimizin haklarını savunurken Türk milletini geri plana itmek, gerçeklerden koparak başka coğrafyaların güvenliğine kilitlenmek ve dayanılmaz bir aşamaya gelen iç sorunları ötelemek ya da görmezden gelmek aymazlık olduğu kadar da basiretsizliktir.

12 Haziran Milletvekili Genel Seçiminde geçerli oyların yüzde 49,8’ni alan ve artan terörist katliamlar karşısında bağımsız adayları tercih edenlerin dışındaki geniş seçmen desteğinin bulunduğu bir ortamda; Başbakan Erdoğan’ın korkmasının, çekinmesinin ve dengeleri gözeterek hareket etmesinin asla yeri ve zamanı değildir.

Bu kapsamda partimiz, AKP hükümetinin şu tedbirleri almasında yarar ve gereklilik olacağına içtenlikle inanmaktadır:

1-Tıpkı İsrail’e uygulandığı gibi; bölücülük ve terörle mücadele konusunda bir eylem ve yaptırım planı hazırlanmalı ve arkasından da uygulanması için gereken titizlik gösterilmelidir.

2-Doğu Akdeniz’in dalgalarıyla mücadele etmek yerine önce; Kandil Dağı’ndaki her taşın altı kaldırılmalı, terörist inleri yaşanmaz hale getirilmeli ve kış gelmeden ‘Kara Harekâtı’ bir an önce hayata geçirilmelidir.

3-Irak’ın kuzeyinde güvenlik kuşağı oluşturulmalı ve sınırlarımızdan sızmalara karşı uyanık ve dikkatli olunmalı, sınır karakollarının hepsi emniyetli bir hale getirilmelidir.

4-ABD’nin bölgedeki hesap ve hedeflerine göre değil; takip edilecek siyaset Ankara eopolitiğinin gereklerine göre icra edilmelidir.

5-Bölücülük ve terör suçlarına verilecek cezalar ağırlaştırılmalı ve bu konuda tavizsiz olunmalıdır.

6-Demokratik açılım adı verilen yıkım projesine son verildiği açıklanmalı, İmralı canisiyle tüm görüşmeler kesilerek bugün veya gelecekte hiçbir şart altında ev hapsi ya da serbest kalma imkânı bulamayacağı duyurulmalı ve bu konuda geri adım atılmayacağı ilan edilmelidir.

7-PKK’ya hamilik yapan, besleyen ve kışkırtan peşmerge yönetimine haddi bildirilmeli ve hangi dilden anlıyorsa misliyle cevap verilmelidir.

Adalet ve Kalkınma Partisi tarih sayfalarında; vatanı bölen ve Türk milletini dağıtan bir hükümet olarak anılmayı istemiyorsa milli gerçeklerden ve politikalardan kesinlikle ayrılmamalıdır.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...