Başbakan Yıldırım: Bahçeli ile en kısa zamanda görüşeceğim

Başbakan Yıldırım, anayasa çalışmaları ile ilgili olarak MHP lideri Bahçeli ile en kısa zamanda görüşeceklerini bildirdi. Ekonomik kriz söylentilerini yalanlayan Yıldırım, "Planlarımızı en kötü senaryoya göre yaptık" ifadesini kullandı.

Haberler - ntv.com.tr 29.11.2016 - 11:38 | Son Güncelleme : 29.11.2016 - 12:57

Başbakan Yıldırım: Bahçeli ile en kısa zamanda görüşeceğim

Başbakan Binali Yıldırım, anayasa çalışmaları ile ilgili olarak MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile en kısa zamanda görüşeceklerini bildirdi.

Partisinin TBMM grup toplantısında konuşan Yıldırım, anayasa çalışmalarının mutabık kalınmadan açıklanmayacağını söyledi ve Bahçeli'ye "olumlu ve yapıcı tutumu için" teşekkür etti.

Binali Yıldırım, ekonomik kriz söylentilerini de yalanladı. Yine de planların en kötü senaryoya göre yapıldığını belirten Yıldırım, "Biz ekonomik tedbirlerde önümüzü kış tutuyoruz, yaz çıkarsa bahtımıza" diye konuştu.

Merkez Bankası'nın da fiyat istikrarı için gereken hamleleri yaptığını belirten Yıldırım, Merkez Bankası'nın döviz rezervlerinde de herhangi bir azalmanın söz konusu olmadığını dile getirdi.

Başbakan, AB ile yaşanan gerginliğe ise "İki taraf da kaybeder ama kim daha çok kaybeder derseniz; şüphesiz AB daha çok kaybeder" sözleriyle değindi.

Yıldırım'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"Küresel hareketler ve piyasalardaki oynaklık karşısında tedbirliyiz. Piyasalarda yaşananlar 'ye has bir durum değildir. Geçen hafta yaptığımız toplantılarda durumu enine boyuna müzakere ettik. Dalgalanmalar diğer ülkeleri olduğu gibi 'yi de olumsuz etkiledi, bu bir gerçek. ABD Başkanlık seçimi sonrası ortaya çıkan sonuç, piyasalar için tedirginlik nedeni oldu. 

"DİPLOMATİK ZEMİNDE GEREKLİ MÜCADELEYİ VERİYORUZ"

Suriye ve Irak'ta terör örgütleri cirit atıyor. Milli güvenliğimiz için mücadele ediyoruz. FETÖ ile aynı kararlılıkla mücadelemizi sürdürüyoruz. Bütün terör örgütlerine elinde emzikli masum bebek muamelesi yapan ülkelerle de diplomatik zeminde gerekli mücadeleyi veriyoruz. 

Ekonomik kriz, ardından Gezi olayları, sonra FETÖ'nün ihanet girişiminde döviz yine yükseldi. Dövizin yükseldiği zamanlarda serinkanlılığımızı koruyarak o günleri atlattık. Milletimizin desteğiyle kriz döneminden çıktık. Bugün de vatandaşlarımızın desteğiyle bu işi çözeceğiz. Bugün açıklandı, 8.5 milyon vatandaşımız, 78 milyar lira müraacat etti, Maliye Bakanlığı'na. 

"VATANDAŞ DEVLETİN KASASINA PARA KOYMAK İÇİN SIRAYA GİRDİ"

Kriz tellalları ortada kol gezdiği sırada 10 milyon vatandaşımız devletin kasasına para koymak için sıraya girdi. Böyle milleti siz nerede bulacaksınız. Bunların adı felaket tellalları korosu. Bu koro Sayın Cumhurbaşkanımız 2008'de kriz bizi teğet geçecek dediğinde devreye girmişlerdi. Biz karınca gibi çalışıyoruz, onlar ağustos böceği gibi şarkı türkü. Bu millet kime inanacağını biliyor. 

Artık eski Türkiye yok. Türkiye'nin ekonomisi güçlü, temelleri sağlam. Biz ekonomimizin gücünü daha da artıracak reformlara devam ediyoruz. Reel sektörü, ekonomiyi desteklemeyi sürdürüyoruz. Merkez Bankası fiyat istikrar için elindekileri kullanıyor. 

"DÖVİZ REZERVLERİNDE AZALMA YOK"

Bu söylentilere rağmen Merkez Bankası'nın döviz rezervlerinde herhangi bir azalma söz konusu değil. Planlarımızı en kötü senaryoya göre yaptık. Biz ekonomik tedbirlerde önümüzü kış tutuyoruz, yaz çıkarsa bahtımıza. Önemli uygulamaları devreye aldık.

DÖVİZLE SÖZLEŞMEYE SON

Merkez Bankası bazı tedbirler aldı. Bunlardan birisi, ihracatçılarımız mal satmak için Merkez Bankası'ndan döviz alıyorlar satış yaptıktan sonra borçlarını ödüyor. Merkez Bankası döviz olarak aldığın parayı bana Türk Lirası olarak ödeyebilirsiniz diyor. Merkez Bankası'nın amacı piyasanın ihtiyacı olan parayı sağlamaktır. Bu büyük bir kolaylık. 2 milyar doların piyasada kalması için önemli bir katkı. 

Bununla kalmadık. Hükümet olarak önemli bir karar aldık. Devlet mecbur kalmadıkça dövizle sözleşme yapmayacak. Böylece piyasaya 5 milyar dolar sıcak para bırakmış oluyoruz. Bu milli paramızın güçlü kalmasına da katkı sağlıyor. Bizim yapacağımız sözleşmelerde yabancı parayla sözleşme yapmayacağız, Türk Lirası üzerinden sözleşme yapacağız.

Devletin yapacağı döviz ödemelerinde ise böyle bir değişiklik söz konusu değil. İçeriye dışarıya döviz olarak ödemeyi devam edeceğiz. Devletin bunu yapacak gücü var. 

"PARA HESABIYLA MI YILDIRACAKSINIZ?"

FETÖ'cüler sermayeye kısıtlama olacak diye senaryo uyduruyorlar. Bunlar alçak. Türkiye ekonomisini çökertmek için bütün gayretlerini gösteriyorlar. İstiyorlar ki Türkiye ekonomik belirsizliğe girsin. Milleti, 15 Temmuz'da yıldıramadınız, para hesabıyla mı yıldıracaksınız? Bir daha himmet değil bu milletten zırnık bile alamayacaksınız.

CHP'YE ELEŞTİRİ

Bütün para birimleri, 8 Kasım'dan bu yana değer kaybetti. Elle gelen düğün bayram. hala birileri çıkmış diyor ki, bunun üzerinden siyasi prim yapmaya çalışıyorlar. Ana muhalefetin ekonomi kurmayları döviz üzerinden siyasi rant kazanmayı bir kenara bıraksınlar. Dünyaya baksınlar, ne oluryor ne bitiyor görsünler. Bugün olanlar dünyada olan küresel bir olaydır ve Türkiye'deki bunun bir yansımasıdır. Yatırımcıların Türkiye'den ayrılmasını gerektirecek hiçbir veri yok.

EKONOMİK TEDBİRLER

Uluslararası yatırımcının işini kolaylaştırmaya gayret ediyoruz. Bütçede en büyük payı yine 122 milyar lira ile eğitime ayırdık. 2017 için kamu yatırımlarını yüzde 30 artırdık.  

Yabancı yatırımcıların oturum izni alması, vatandaşlık hakkı kazanması için kanunda değişiklik yaptık. Yatırım yapanın her zaman yanındayız. 

Dün gerçekleştirdiğimiz Bakanlar Kurulu'nda turizmle ilgili bir karar aldık. 2016'da yaşananlardan dolayı işler istediğimiz gibi gitmedi. Rusya ile ilişkilerimizin bozulması ve 15 Temmuz darbe girişimi nedeniyle istediğimiz gibi olmadı. 2017'de Türkiye turist getiren acentalara yakıt desteği meselesini görüştük. Tarifeli ya da tarifesiz seferlerle 2017 yılı boyunca misafir getiren A grubu seyahat acentalarına her uçak başı 6 bin dolar destek vereceğiz. 

Eğer uçak 200 yolcu üzerinde kapasiteye sahipse ve en az 150 yolcuyla geliyorsa bu destek yüzde 30 daha artırılacak. Esnaf ve sanatkarlara verdiğimiz destek de devam ediyor.

"AB DAHA ÇOK KAYBEDER"

Buradan bütün muhataplara açık şekilde söylüyorum: Türkiye-AB gerginliğinden her iki taraf da kaybeder ama kim daha çok kaybeder derseniz; şüphesiz AB daha çok kaybeder. AB şunu bilsin, Türkiye ile iyi ilişkiler sürdürmek Avrupa'nın gelecekteki güvenliği açısından bir mecburiyettir.

"BÖLGE TAMAMEN TEMİZLENDİ"

Güneydoğu'da güvenlik güçlerimiz bölgeyi tamamen temizledi. İlgili bakanlıklarımız gerekli tespitleri yaptı. Altyapı sistemini tamamen yeniliyoruz. Yıkılan evlerin daha güzelini, iyisini yapmaya başladık. Bir yılda 36 bin konutu yapıp vatandaşlarımıza teslim edeceğiz. Böylece, bu konutlar tamamlanınca, terörden doğan mağduriyet sona ermiş olacak.

BAHÇELİ'YE TEŞEKKÜR

Anayasa çalışması devam ediyor. MHP Genel Başkanı Bahçeli ile bir kez daha bir araya geleceğiz ve çalışmaya son şeklini vereceğiz. Biliyorsunuz, sayın Bahçeli bu konuda yapıcı bir tutum izliyor. Sayın Bahçeli'ye, ülkenin geleceği, menfaati için olumlu, yapıcı tutumundan dolayı teşekkür ediyorum. Son görüşmemizi yapıktan sonra inşallah bu değişikliği Meclis Başkanlığımıza, AK Parti Grubu'nun teklifi olarak sunacağız. Tabii MHP de bu teklifi götürme esnasında arzu ederse, beraber sunarız.

İsterlerse CHP ile de çalışıp her türlü konuyu değerlendirebiliriz. Ama bizim elimizde üzüm karşımızdakinin elinde de sopa olmayacak. Darbe artığı bir anayasa milletin ihtiyacına cevap vermediği gibi Türkiye'ye de yakışmıyor. Türkiye'nin yeni anayasaya yeni siyasal vizyona ihtiyacı olduğu aşikar.

"REJİM DEĞİŞİKLİĞİ NİYETİMİZ YOK"

Biz rejim değiştirmek gibi bir niyetimiz yok. Ey Kılıçdaroğlu, Türkiye rejimini 1923'te seçti. Hala ne rejim tartışmasından bahsediyorsun? Sayın Kılıçdaroğlu boş durmamış TDK sözlüğünü alıp rejimin ne anlama geldiğini okumuş. Kendisine buradan bu sevimli girişim için teşekkür ediyoruz. Ana muhalefet saatlerce toplantı yapıyor, herkes merak ediyor sonucunu. Direneceğiz kararı çıkıyor. TBMM çatısı altından başka daha nerede savunacaksın fikirlerini. Bu anayasa çalışmaları bizim değil milletin talebidir. Sözlük mözlük işiyle uğraşanlar milletin talebine kulaklarını tıkamış demektir.

"MARDİN'E GİDECEĞİNE SAKARYA'YA GİTSİN"

Gencecik bir kaymakam makamında şehit edildi. Biz isterdik ki CHP'li kardeşlerimiz o kaymakamın ailesine de ziyarete gitsin. Onlar Mardin'e gideceğine Sakarya'ya gitsin. Vatanseverlik böyle olur. Vatanseverlik, milletin yanında olmakla olur; teröre cesaret vermek vatanseverlik değildir.

KÜBA'YA TAZİYE

20. yüzyılın en renkli siyasi aktörlarindan biri de Castro'dur. İzlediği yol belki benimsediğimiz dünya görüşünden farklı olsa da bağımsızlık şiarıyla ulusu için mücadele eden bir lider. Bu vesileyle Küba halkına Türk milleti adına taziyelerimizi iletiyorum.

Son günlerde çok konuşulan Şangay Beşlisi var. Burada Türkiye enerji konusunda enerji kulübünün başkanlığını üstlendi. Birliğin üyesi olmadan ilk defa Türkiye burada önümüzdeki dönem birliğin başkanlığını üstlendi. 

Sayfa Yükleniyor...