Bahçeli: İnsanlık dışı bu hunhar olayı lanetliyorum

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "Uluslararası toplumun terörizme karşı ikircikli tavrı, terör örgütleri arasında taraf tutan çelişkili ve tutarsız politikaları ters tepmiş, insanlığa kabus ve korku olarak dönmüştür." değerlendirmesinde bulundu.

Anadolu Ajansı 15.07.2016 - 21:47

Bahçeli: İnsanlık dışı bu hunhar olayı lanetliyorum

Bahçeli, Fransa'nın Nice kentindeki terör saldırısına ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, terörizmin, korkunç ve insanlığı dehşete düşüren acımasız eylem halkasına bir yenisinin daha eklendiğini ifade etti.

Nice şehrinde milli gün kutlamaları sırasında ortaya çıkan teröristlerin son dönemlerin en ağır saldırısını gerçekleştirdiğini aktaran Devlet Bahçeli, saldırganın silah ve patlayıcı yüklü bir kamyon ile kalabalığın arasına girerek önüne geleni katlettiğini, ilk tespit ve açıklamalara göre 10'u çocuk olmak üzere 84 kişinin hayatını kaybettiğini, yaklaşık 150 kişinin de yaralandığını anımsattı.

Terörün rengi, kimliği, ırkı, inancı, ahlakı, vicdanı ve vatanının olmadığının altını çizen Bahçeli, şunları kaydetti:

"Terör artık küreselleşmiş, her ülke ve coğrafyayı tehdit eder bir hüviyet ve eylem kapasitesine bürünmüştür. Uluslararası toplumun terörizme karşı ikircikli tavrı, terör örgütleri arasında taraf tutan çelişkili ve tutarsız politikaları ters tepmiş, insanlığa kabus ve korku olarak dönmüştür. Bir süre önce, terörist başı Öcalan'ın ve PKK'nın Suriye kolu PYD'ye mensup teröristlerin Avrupa Parlamentosu çatısı altında fotoğraflarının sergilenmesi, Batı'nın terörizmle kurduğu bağı yeniden deşifre etmiştir.

İstanbul, Ankara, Diyarbakır, Paris, Bağdat, Şam kanarken, Brüksel'de terör örgütlerinin taltif edilip ilgi görmesi hiçbir şekilde izah edilemeyecek yüzsüzlük, işlenen cinayetlere fiilen yardım ve yataklıktır. Bugün Avrupa ülkeleri terör örgütleriyle ilişkilerini her yönüyle sorgulama mecburiyetindedir. Emperyalizmin üzerinde plan ve hesap yaptığı ülke veya coğrafyalarda terör örgütlerinin Batılı ülkelerce desteklenip silahlandırılması, en az cani teröristler kadar sefil ve vahşi bir durumdur."

Her ülkenin terörle arasına kalın bir duvar çekmesi gerektiğini vurgulayan MHP Genel Başkanı Bahçeli, "Kimin nerede durduğu, küresel terör saldırılarına karşı ne şekilde bir tutum takındığı dünyanın geleceğini de etkileyecektir. Milliyetçi Hareket Partisi, Fransa'nın Nice şehrindeki terör saldırısından büyük bir üzüntü duymuştur. İnsanlık dışı bu hunhar olayı lanetliyor, Fransa devletine ve tüm Fransızlara taziyelerimizi iletiyor, yaralılara şifalar diliyorum." ifadelerini kullandı.

Sayfa Yükleniyor...