NTV

Bahçeli: IŞİD’e haddi bildirilmeli

Anadolu Ajansı

Türkiye

MHP lideri Devlet Bahçeli, Irak’ın Musul kentinde Türkleri rehin alan IŞİD’e haddinin bildirilerek, vatandaşlarımızın kurtarılmasını istedi. Bahçeli, “Devlet olmaktan kaynaklanan haklarımız her düzeyde ve her şekilde kullanılmalı, teröristlerin gayri meşru ve gayri ahlaki muameleleri en ağır ölçüde cezalandırılmalıdır” ifadelerini kullandı.

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, dün gerçekleştirilen ve iç ve dış meselelerinin ele alındığı "Merkez Yönetim Kurulu ve İl Başkanları" toplantılarının ardından gündemdeki konulara ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Bahçeli, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) isimli şebekenin, Irak Türkmenlerini can evinden vurmak, hayat ve varlık haklarını imha etmek için harekete geçtiğini ifade ederek, şu değerlendirmelerde bulundu: "Allah korkusundan ve insan sevgisinden mahrum barbarlar Türkmenlerin ismet-i haremine musallat olmuşlardır. Her gün patlayan bombalarla ve sistematik şiddet eylemleriyle toplu ve kitlesel kıyıma maruz kalan soydaşlarımız vahim bir karanlığın içine sürüklenmiştir. Türkmenler ölüm tuzağına sokulmuş ve vahşet çemberine alınmıştır. Mesele çok ciddi olup kayıtsızlığa, ipe un seren duyarsızlığa hiç kimsenin tahammülü kalmamıştır."

Türkmenlerin yaşadığı birçok yerleşim biriminin IŞİD militanları tarafından işgal edildiğini, Kerkük'ün ise Peşmergenin eline geçtiğini, sonuçta Türkmen coğrafyasının iki ateş arasında kaldığını vurgulayan Bahçeli, Irak'ın işgali esnasında sergilenen acizlik ve korkaklıkların bir kez daha tekrarlandığına işaret etti.

Bahçeli, Irak Türkmenleri'nin tarihin en büyük dram, acı ve zulmüyle karşı karşıya olduğunu belirterek, şu görüşleri savundu:

"Maliki yönetimi henüz tatmin ve teskin edici bir mücadele azmini ispatlayamamış, IŞİD istilasını önleyecek atılganlığı, stratejiyi ve yürekliliği gösterememiştir. Şeytani projelerin hizmetkarı olan bu cinayet örgütünün küresel güçlerin stratejik ve jeopolitik amaçları doğrultusunda maşa olarak kullanıldığı açıktır. IŞİD'i himaye eden güçler, silahlandırıp Türkmenlerin üzerine salan ve kışkırtan unsurlar Ortadoğu'yu kan gölüne çevirmeyi kafasına koymuş sömürgeci zihniyetten başkası değildir."

Türkiye'nin Musul Başkonsolosluğuna düzenlenen baskın ve Türk vatandaşlarının rehin alınmasını da değerlendiren Bahçeli, şunları belirtti:

"IŞİD, Başkonsolosluğumuza düzenlediği eylemiyle de Türkiye topraklarına alenen saldırmış ve kirletmiştir. PKK'nın yüz değiştirmiş hali olan bu kanlı örgütün, Türkiye'nin damarına bastığı, sinir uçlarıyla oynadığı, sabrını sınadığı ortadadır. Bu olan bitenlerin cevapsız bırakılması, teröristlerin elinde bulunan kardeşlerimizin kaderine terk edilmesi düşünülemeyecektir. AKP hükümeti, hiçbir bahaneye sığınmadan, Musul Başkonsolosluğumuzu cebren ve şiddetle ele geçiren IŞİD örgütüne haddini bildirmeli ve Türk vatandaşlarını çok acil kurtarmalıdır. Devlet olmaktan kaynaklanan haklarımız her düzeyde ve her şekilde kullanılmalı, teröristlerin gayri meşru ve gayri ahlaki muameleleri en ağır ölçüde cezalandırılmalıdır."

Bahçeli, tutsak alınan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının kılına zarar gelmemesi amacıyla lazım gelen girişim ve tedbirlerin somut olarak hayata geçirilmesi gerektiğini ifade etti.