MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Hollanda ile yaşanan gerilimin ardından hükümet cephesinden gelen "Geri kabul anlaşması iptal edilebilir" açıklamalarını eleştirdi.

Hürriyet gazetesine konuşan Bahçeli, "Türkiye’ye sığınmacı olarak gelmiş olanları Avrupa’ya karşı bir başka silah olarak kullanmak doğru değildir. Silahtan kaçanları siz daha sessiz bir silah haline dönüştürüp, diplomatik kılıfla bir başka yerde kullanamazsınız. Bu da insani değil" diye konuştu.

Hollanda başta olmak üzere bazı AB ülkeleriyle yaşanan gerilimde soğuk kanlı davranılması gerektiğini de belirten Bahçeli, “Bu ülkelerin Türkiye'ye karşı bir tavır içerisine girmelerinin sebebi iyi araştırılmalı" dedi.

Bahçeli, Hollanda'da Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya'ya yönelik tavrı da eleştirdi.

“Konsolosluğa 30 metre kala bir alanda hanımı arabada tutacağınız yerde, konsolosluğa girmesine müsaade etmek her şeyden önce insani bir görev. Bunun siyasi veya diplomatik yönünü aramayacaksınız. Bir hanımefendiyi, yabancı bir ülkede arabanın içerisine hapsetmek, Türkiye’nin iradesini hapsetmektir."

FETÖ’nün siyasi ayağıyla ilgili bir soruyu da yanıtlayan Devlet Bahçeli, "Yürüyüşte her zaman tek adım atılır. İki adım atarak yürüyen nadirdir. O da attır. Asker adım atıyor. Ardından siyasi gelirse gelir gelmezse millet çıkartır onu. Ortaya çıkmalı. Bizim içimizdekilerin hepsini ben biliyorum. AKP’lilerin içindekini AKP’liler bilsin artık” şeklinde konuştu.