NTV

Bahçeli: Obama da soykırım olarak görüyor

Türkiye

ABD Başkanı Barack Obama’nın 1915 olayları için kullandığı “Büyük Felaket” sözünü kabul edilemez nitelendiren MHP lideri Devlet Bahçeli, “Ermenistan gibi 'soykırım' olarak gördüğünü açıkça ortaya koydu” dedi.

MHP lideri Devlet Bahçeli, ABD Başkanı Barack Obama'nın 24 Nisan açıklamasıyla ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

Bahçeli, “Başkan Obama'nın, açıklamasında, 'soykırım' sözcüğünü doğrudan telaffuz etmeden, Ermeni terminolojisinde 'soykırım' yerine geçen 'büyük felaket' ifadesini kullanarak, 1915 olaylarını Ermenistan gibi 'soykırım' olarak gördüğünü açıkça ortaya koymuştur. Kelimeler üzerinde oynanması, bunların hukuki ve siyasi anlamı etrafında beyhude bir çarpıtma yarışı başlatılması, özü ve esası etkilemeyecek, gerçeği değiştirmeyecektir.

Başkan Obama'nın açıklamasının bütününe bakıldığında, bunun çok ağır ve kabul edilemez olduğu görülecektir. Obama'ya göre '1915 olayları tartışılmaz bir tarihsel gerçektir ve Türkiye bunu kabul etmelidir.' Tarihi tahrif ederek böylesine ağır bir hüküm tesis edilmesinin ifade ettiği anlamın, kelimelerin arkasına saklanarak gizlenemeyeceği açıktır.''

Bahçeli, Türkiye-ABD ilişkilerinde sürekli kriz odağı olan 1915 olayları konusunun, Türkiye üzerinde bir baskı ve tehdit aracı olarak ''Demokles'in kılıcı'' gibi sallanmasıyla son bulduğunu belirtti.

Bahçeli, ''Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın şimdi yapması gereken, bundan gerekli dersleri çıkarması ve '24 Nisan sendromuyla' hareket ederek Ermenistan'la sınır açmak ve diplomatik ilişki kurmak amacıyla girdiği gaflet yolundan bir an önce dönmesidir'' dedi.

Türkiye'nin çok daha büyük bir tuzağın içine çekilmeye çalışıldığının görülmesi gerektiğini'' kaydeden Bahçeli, açıklamasında şu görüşlere yer verdi: ''ABD Kongresinin önündeki sahte 'soykırım' karar tasarısı, bu teslimiyet anlayışının sürdürülmesi için yeni bir bahane ve gerekçe olarak kullanılamayacaktır.

ABD'nin, Ermeni diasporasının esiri olarak bu karar tasarısını kabul etmesi, doğuracağı sonuçlar ve etkiler bakımından Türkiye'den çok, ABD'nin ve Ermenistan'ın sorunudur.

ABD, birkaç yüz bin ermeni oyu için Türkiye'yi feda etme gafletine düşerse, bunun sonuçlarına başta Ermenistan olmak üzere herkes katlanacaktır. Bu bakımdan Başbakan Erdoğan, Erivan'la başlattığı teslimiyet sürecinden bir an önce vazgeçmelidir.''