Bahçeli: Obama'nın sözleri nezaketsizlik

MHP lideri, ABD Başkanı Obama'nın da 'geçmişinizle yüzleşin' demesinin kabul edilemeyeceğini belirtti.

NTV Haber 07.04.2009 - 11:23

Bahçeli: Obama'nın sözleri nezaketsizlik

MHP lideri Devlet Bahçeli partisinin Meclis grubu toplantısında önce seçim sonuçlarını değerlendirdi ardından Rasmussen'in NATO Genel Sekreterliği'ne getirilmesi ve ABD Başkanı Obama'nın ziyaretiyle ilgili hükümeti eleştirdi.

Bahçeli şunları söyledi: "Yerel seçimin sonuçları AKP'ye ikaz olarak görülmelidir. İktidar zihniyeti hiç bir ahlaki değer gözetmeksizin elindeki devlet imkanlarını sonuna kadar kullandı. Yardım adı altında vatandaşın oy hakkı sömürülmeye çalışıldı. Devletin araçları kural tanımadan parti için kullanıldı.

Milliyetçi Hareket Partisi seçimden güçlenerek çıkmıştır. Muhalefeti küçümseyen ve yok sayan bir anlayışla ülkenin daha ileri götürülemeyeceği bir kez daha ortaya kondu. Seçmen gerginliklerin yumuşamasını istemiştir.

Şimdi dış ilişkilerde önemli bir dönem başlıyor. AKP mesajı doğru anlamalıdır. İktidarın atacağı adımlar çok önemlidir.

NATO genel sekreterliğine atanan isim konusunda da sıkıntı yaşanmıştır. Ucuz imtiyazlarla ikna edilen Türkiye, ikinci sınıf bir ülke konumuna düşürülmüştür. Bu süreçte teslimiyetten hayali zafer çıkarıldı ve bu Obama garantörlüğü ile sunulmaya çalışıldı. 

PKK'yı hoşgören ve peygamberimize hakaret eden bir kişi NATO'nun başına getirildi. Başbakan ucuz pazarlık sonucu geri adım attı. Bu konuda Başbakan ve Cumhurbaşkanı farklı açıklama yaptı. Davos'ta şişirilen 'One Minute' balonu bizzat Cumhurbaşkanı Gül tarafından patlatılmıştır. Türkiye eğer veto hakkını kullanmış olsaydı bu iktidarın en tutarlı icraatı olacak partimiz tarafından da ayakta alkışlanacaktı.

Bu noktada AB'den gelen tehditler kabul edilemez. AB temsilcileri haddini aştı

OBAMA'NIN AÇIKLAMALARI NEZAKETSİZLİK
ABD Başkanı Obama, muhalefet lideriyle görüştü, Meclis Genel Kurulu'nda konuştu. Böyle bir ismin düşüncelerini öğrenmiş olmak önemlidir. Ziyaret yara alan ilişkilerin onarılması konusunda önemli olarak görülmüştür. Dost ve müttefik ülke olarak iki ülkenin bu dorultuda hareket etmesi önemlidir.

Obama ile görüşme ve tanışma fırsatı bulduk. aMA bazı ev ödevleri vermesi bizim için kabul edilemezr. Ermeni iddiaları konusundaki tavrı soykırım iddiacılarını sevindirmiştir.  Türkiye ile Ermenistan arasındaki sorun Emenistan politikasından kaynaklanıyor. Başbakan'ın geçmişiyle yüzleşmesi kendi bileceği şeydir. Ama bir yalan iddianın herkesin kabul etmesi onun doğru olduğu anlamına gelmez. Obama Çankaya Köşkü'nde sorulan bir soruya verdiği cevapla niyetini açıkça ortaya koymuştur.

Obama 24 Nisan'da hangi kelimeyi kullanacağını açıklamadı. Obama'nın tarihi gerçeklerle yüzleşmemizi istemesi kabul edilemez bir durumdur. Obama'nın açıklamaları hoşgörülemez bir nezaketsizliktir. Ülkenin değişmeyen değerlerine karşı yanlış yapılmamalı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...