Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin grup toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

MHP Lideri Bahçeli, konuşmasının büyük bölümünü Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde meydana gelen ve 51 kişinin hayatını kaybettiği bombalı saldırılara ayırdı.

Hükümetin, Suriye politikasını eleştiren MHP Lideri, Türkiye'nin Suriye sınırının kendi kaderine bırakıldığını, viraneye döndüğünü savundu ve sorumluların mutlaka hesap vermesi gerektiğini söyledi.

Bahçeli'nin konuşmasından öne çıkan satır başları şöyle:

'ACIMIZ BÜYÜK'
''Türkiye çok yönlü bir saldırının pençesindedir. Acımız büyüktür. Türk millet can evinden vurulmuş, üzerine ölüm yağmıştır. Provokasyonlara imkan vermeden, çatışma ve kutuplaşmaya fırsat tanımadan bu ağır yükün altından kalkmalıyız. Bu saldırının üstesinden gelmeliyiz ve mutlaka da gelecek kuvvetteyiz.

'SİNEYE ÇEKECEK DEĞİLİZ'
Türk millet ona buna pabuç bırakacak, her saldırıyı sineye çekecek, hatta sinecek bir zayıflıkta değildir. Reyhanlı'daki saldırının gerçekleşmesinden kısa bir süre sonra tespitlerimizi kamuoyuyla paylaştık. Korku ve panik hali Reyhanlı'yı adeta rehin almıştır. Büyük zarara uğrayan esnafımız dükkanlarını kapatmıştır. Hayatını kaybedenlerin 10'u parti mensubumuz.

'ARKASINDA KİMLER VAR?
Sınır hattımız viraneye dönmüş, kaderine terk edilmiştir. Hükümet şaşkın, kafası karışık, köşeye sıkışmıştır. Bu saldırıda amaç nedir, neyin mesajı verilmeye çalışılmıştır. Arkasında kimler vardır? Tetik çeken elleri kimler yönlendirmiştir? Bu sırada istihbarat neyle meşgul olmuştur? Reyhanlı'daki kanlı saldırı tüm yönleriyle araştırılmalıdır.

'ESAD YÖNETİMİ, İSTİKRARSIZLIK İHRAÇ EDİYOR'
Başbakan'ın ABD ziyareti öncesi bu saldırının yapılması tereddütlerimizi artırmaktadır. Başbakan ve hükümetinin Suriye politikası çökmüştür. Esad yönetimi Türkiye'ye istikrarsızlık ihraç ediyor. Suriye meselesi iyice yokuşa sürülmüştür. Biz bildiğimizi okumaya ve bu meselenin üzerine kararlılıkla gitmeye devam edeceğiz.

'GEREKEN YAPILMALI'

Failler, yaptıklarının bedelini ödemeli, azmettiriciler için gereken yapılmalı. AKP'nin Suriye merkezli hiçbir yorumu amacına ulaşmamıştır. Esad'la muhaliflerinin hesaplaşmasına taraftar olan Başbakan Erdoğan Türkiye'yi ateşe atmıştır. Suriye merkezli saldırılar sabrımızı taşırma noktasına getirmiştir.''

'HİÇ Mİ VİCDAN AZABI ÇEKMEDİN?'
Bahçeli, Başbakan Erdoğan'ın AK Parti İstanbul İl Başkanlığı Kadın Kolları'nın Pazar günü düzenlediği toplantıda, Suriye'nin Banyas şehrindeki hazin olaylara vurgu yaptığını, katledilmiş çocukların haline bakarak ağladığını belirttiğini anımsattı.

Türkiye'de de terör örgütünün bebekleri katlettiğini vurgulayan Bahçeli, şöyle konuştu:

"Peki Sayın Başbakan, sen Türkiye'deki bebekleri katleden alçaklarla pazarlık yaparken hiç mi yüreğin sızlamamıştır? Suriye'deki bebeklere sahip çıkarken, vatanımızda kundaktan çıkmadan tabuta giren yavrularımızı ne zaman hatırlayacaksın, ne zaman faillerini itiraf edeceksin Bebeklerin katilleriyle çözüm ve barış konuşurken hiç mi üzülmedin Hiç mi vicdan azabı çekmedin? Hiç mi 'ne yapıyorum ben' diyerek özeleştiri yapmadın?

15 günlük, 1 aylık ve 1 yaşına henüz basmış onlarca bebeği doğrayan, körpe bedenlerine mermileri saydıran Başbakan'ın pazarlık arkadaşlarıdır. Türk milleti İmralı canisine boşuna bebek katili dememiş ve bu katile boş yere bu sıfatı reva görmemiştir. Şu zihin bulanıklığına dikkat buyurunuz; Başbakan Erdoğan bunları unutmuştur ve Banyas'taki ölümlere ağlamaktadır. Türkiye'de sanki bebekleri öldürenler hiç olmamıştır. Sayın Başbakan, bebek deyince senin aklına Suriye mi gelmektedir Irak'ta, Afganistan'da ve daha birçok Müslüman ülkelerinde katledilen yüzbinlerce bebeğin katilleriyle küresel projelerde buluşmak hiç mi seni rahatsız etmemiştir Bu kadar kayıplara rağmen sadece Banyas mı seni üzmüş, sadece Banyas'taki bebek ölümleri mi gözlerinden yaş getirmiştir?

Başbakan Erdoğan ayrıca; 'Yarın Mahşer Günü'nde Rabbim bana, o bebekleri gördün de ey Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı ne yaptın' diyecek kadar yönünü ve tarafını kibirli bir edayla belli etmiştir. Sayın Başbakan, PKK'nın katlettiği bebeklerle ilgili sorgu ve sualin olmayacağını mı zannediyorsun Cenab-ı Allah demeyecek midir ki bebek katilleriyle ne işin vardı Onlarla ne yapıyordun Ne işler çeviriyordun Ne tezgahlar içindeydin İlahi hesap gününde de çözüm istismarı mı yapacaksın? Barış masalları mı anlatacaksın?"

'AMERİKA'DAN DÖNERKEN BAŞBAKANLIK'TAN AYRIL'
Başbakan Erdoğan'ın sözünü yerine getirerek Başbakanlığı bırakmasını isteyen Bahçeli, "Amerika'ya giderken Başbakanlık hayaliyle gittin; bari dönerken utancından Başbakanlık görevinden ayrıl" diye konuştu.

Bahçeli, sınırlardan kimin girip çıktığının belli olmadığını, Suriye'den gelen kanlı niyetlerin, Türkiye'de katliam yaptığını ifade ederek, terör örgütü üyelerinin de AK Parti'nin bilgi ve müsamahası altında sınırlarda cirit attığını söyledi.

MHP'DEN SUÇ DUYURUSU
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, çözüm sürecinde atılan tüm adım, girişim ve tekliflerin hukuka aykırı ve gayrimeşru olduğunu öne sürerek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bazı bakanlar, kamu görevlileri ve Akil İnsanlar Heyeti hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na bugün suç duyurusunda bulunacaklarını açıkladı.

Terör örgütünün çekilme kararının tartışmaların merkezine yerleştiğini dile getiren Bahçeli, çekilmenin sanki terör bitmiş gibi sunulduğunu belirtti.

"Suçluların sınırlardan dokunulmazlık zırhıyla çıkıp gitmesinin kabul edilemez, onaylanamaz ve geçiştirilemez bir rezillik olduğunu" savunan Bahçeli, "1 Ağustos 2009 tarihinde başlatılan 'Yıkım Projesi'nden 10 Mayıs 2013 tarihine kadar geçen sürede, toprağa düşen 557 şehidimizin katilleri de sınırlarımızdan çıkıp gidecek midir Başbakan ve hükümeti bunlara nasıl müsaade edecektir " dedi.

Başbakan Erdoğan'ın anayasal suç işlediğinin farkında olup olmadığını soran Bahçeli, "PKK'lıları kapsamına alan bir Erdoğan affı çıkmıştır da bizim mi bilgimiz olmamıştır" diye konuştu.

Devlet Bahçeli, Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) "suça yardım", "görevi kötüye kullanma", "işlenen suçu bildirmeme" suçlarıyla Anayasa'daki "konusu suç teşkil eden emirlerin yerine getirilemeyeceği" hükmüne değinerek, şöyle devam etti:

"Bu itibarla, bugünkü ortamda çözüm süreci dahilinde atılan tüm adımlar, tüm girişimler ve tüm teklifler gayri hukuki ve gayri meşrudur. PKK'lıların meydan okurcasına geri çekilmesi, katillerin serbestçe sınırlarımızdan çıkıp gitmelerine seyirci kalınması en ciddi suçlardandır ve buna çanak tutan kim olursa olsun suçludur. Her zaman söylediğimiz gibi, PKK terör örgütü ön şartsız bir şekilde silahlarını güvenlik güçlerine teslim etmeli, arkasından da Türk adaleti önünde işledikleri suçların hesabını vermeli ve sonuçlarına da katlanmalıdır. Hukuk imtiyaz kabul etmez, zaman ve zemine göre karar vermez, vermemelidir.

Bu nedenle yürekli, cevval, korkusuz, dirayetli, millet sevdalısı ve Cumhuriyet'i savunmakla görevli savcılara çağrıda bulunuyor ve onlardan bir ses bekliyorum. Anayasa suçu işlemiş Başbakan ve bazı hükümet üyeleri, konusu suç teşkil eden emri yerine getiren, suçluyu kayıran ve kollayan kamu görevlileriyle birlikte, 63 sözde akil insanlar heyeti hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na bugün saat 14.00'te suç duyurusunda bulunmak üzere huzurlarınızda partimiz Genel Sekreteri ve Bursa milletvekilimiz İsmet Büyükataman'ı görevlendirmiş bulunuyorum. Adalet bugün değilse ne zaman harekete geçecektir? Savcılar şimdi değilse daha ne zaman Türk milletinin hak ve menfaatlerini koruyacaklardır Şayet olan biten tüm bu hainliklere sessiz kalınırsa bunu günahı sorumluluk noktasında olan herkesin üzerine olacaktır."