MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Samsun'da katıldığı bir açılışta yaptığı konuşmada 'tezkere' tartışmalarına değindi.

Verdikleri 'evet' oyunun AK Parti'nin dış politikasına destek verdikleri anlamına gelmediğini kaydeden Bahçeli, "Top atana gül atılmaz" dedi.

Bahçeli, alınan tezkere kararının caydırıcı niteliği olduğunu söyleyerek şöyle devam etti:

"Hudutlarımızda vatandaşlarımız can verirken, top mermileri peşi sıra üzerimize gelirken bizim hala siyasi kısır döngünün içinde vakit kaybetmemiz düşünülemeyecektir.

Şartlar oluşmadıktan ve olgunlaşmadıktan sonra savaşmanın cinayet olduğunu çok iyi biliyoruz. Ancak vatan ve milletimize açık bir saldırı oluyorken top atana da gül atmamız akla ve mantığa ihanettir.

''(Tezkere kararı) Üzerimizde hesap yapan hadsizlere akıllarını başlarına almaları yönünde yapılmış kesif bir ikazdır. Etrafımızda yoğunlaşan ve katlanan tehdit algılamasına karşı bir tavırdır. Uluslararası hukuka ve BM kararına dayanan meşru bir duruş ve somutlaşmış millet iradesidir.

Ayrıca vatan ve millet savunasının sağlam esaslara bağlanmasını, 'savaş tezkeresi' diyerek küçültmeye çalışanlar önce bozuk ahlaklarına ve kimin yanında saf tuttuklarına bakmalı ve kendi dertlerine yanmalıdır. MHP, 'önce ülkem ve milletim sonra partim ve ben' ilkesi doğrultusunda tercih kullanmış ve bundan sonra da kullanmaya devam edecektir.''