Bahçeli: TSK ile oynamak ateşle oynamaktır

MHP lideri Bahçeli, ''Sayın Cumhurbaşkanı, Sayın Başbakan ve sayın Genelkurmay başkanı bir araya geliniz. TSK ile oynamak ateşle oynamaktır'' dedi.

Anadolu Ajansı 07.08.2010 - 02:11

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Kırıkkkale'de Cumhuriyet Meydanı'nda halka hitap etti.

1982'de yapılan anayasa üzerinde 17 defa değişiklik yapılarak 83 maddenin tamamen değiştirildiğini anımsatan Bahçeli, ancak halen Türkiye'de Anayasa tartışmalarının devam ettiğini kaydetti.

Anayasa değişikliği konusunda MHP'nin tavrının belli olduğunu ve 12 Eylül'deki referandumda ''hayır'' oyunu vereceğini kaydeden Bahçeli, anayasa değişikliğine ''hayır'' demeyi milli bir sorumluluk ve görev olarak kabul ettiklerini söyledi.

Bahçeli, Türkiye'nin gündemine gelen bazı hassas konular karşısında sağduyuyla hareket etmek gerektiğinin altını çizerek, ülkenin bütünlüğüne yönelecek tehlikeleri önceden görerek dayanışma içerisinde çözüm bulmak gerektiğini dile getirdi.

Hangi partiden olursa olsun bu toprakların insanının yüce milletin öz evlatları olduğunu belirten Bahçeli, bu nedenle Türk Silahlı Kuvvetlerine ve Mehmetçiğe karşı özel bir sevgisinin bulunduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün 10 Mart 2009'da bir yurt dışı gezisinde kendisine sorulan bir soruya ''iyi günler olacak'' ifadesini kullandığını hatırlatan Bahçeli, Cumhurbaşkanının 3 Ağustos'ta YAŞ üyelerine verdiği yemek sonrasında da basına ''her şey normal'' dediğini anımsattı.

Bahçeli, konuşmasında şunları kaydetti:

''(Her şey iyi olacak) dedin terör tırmandı. Türkiye'nin her tarafından iller işgal ediliyor, arabalar yok ediliyor, insanlar sokağa çıkamıyor. Şimdi de 'her şey normaldir' diyorsun üç gündür TSK komutasız kalmış durumda. Ne yapıyorsun Sayın Cumhurbaşkanı. Krizin ve kargaşanın şifresini mi kullanıyorsun. Bir şey konuşuyorsun Türkiye karışıyor. TSK aşağılanıyor, hor görülüyor, akıllarınca kuşatılıyor ve TSK darbeci potansiyeli olarak algılanıyor. Türkiye şu an TSK ile seçilmiş insanları arasında yoğunlaşan ve derinleşen bir gerginlik yaşıyor. Böyle bir gerginliğin yaşandığı dönemde terör tırmanıyor, Hakkari, Van ve Diyarbakır'da her gün olaylar yapılıyor. Tarihi bir tarihi hata işleniyor. Ne oluyor? Bir komutan veya komutanlar üzerinden hangi tasarrufta bulunmaya çalışıyorsunuz. Şimdi de YAŞ kararlarının alınacağı bir günde yeni bir oyuna giriyorsun. Ama sen ne yaptığının farkında değilsin. İktidarda olmanın sarhoşluğuyla ne yapacağını bilmiyorsun.''

Tehlikeli bir yola girildiğine vurgu yapan Bahçeli, ''Sayın Cumhurbaşkanı, Sayın Başbakan ve Sayın Genelkurmay Başkanı bir araya geliniz. TSK ile oynamak ateşle oynamaktır. Dünyanın küresel bütün güçleri gözlerini dikmiş böyle bir zaafiyete hep bekliyorlar. Bu oyuna ve tuzağa düşmemek lazım'' dedi.

TSK'nin gece gündüz terörle mücadele ettiğini ve çekilen sıkıntıları bildiklerini dile getiren Bahçeli, ''Bir YAŞ kararında A komutan B komutan oldu veya yargı yoluyla suç belli olmadan bazı suçlamalarla komuta heyetini zaafiyete uğratacak bir davranışı önlemek için sizin, komuta heyetinizi kendinize göre tanzim etmenizi istiyoruz. TSK'nin en bilgili, en yetişmiş, cesaretli ve akıllı komutanlarından bir heyet oluşturursunuz. Gelecek günler karanlık gözüküyor. Önce terörün kökünü kazıyı, sonra Türkiye'yi güvence altına alın'' şeklinde konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...