Partisinin grup toplantısında konuşan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Van'da CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'a yapılan yumurtalı saldırı ile Samsun'da kapatılan DTP'nin eski Genel Başkanı Ahmet Türk'e yapılan yumruklu saldırıları değerlendirdi.

''Geçtiğimiz günlerde Van'da ve dün de Samsun'da meydana gelen endişe ve üzüntü verici saldırıları kınıyorum'' diyen Bahçeli, ''siyaset adamlarına yönelen tacizlerin son aylarda arttığına'' dikkati çekti.

Bahçeli, “Bu tür olayların giderek artış eğilimi göstermesinin, özellikle hükümet tarafından kışkırtılan gerilim ortamında bir tesadüf olarak görülmemesi gerektiğini'' söyledi.

Bahçeli konuşmasını, “Çok eski değil, 26 Kasım 2009'da Çanakkale'nin Bayramiç, 15 Aralık 2009'da Muş'un Bulanık ilçelerinde, 3 Ocak 2010'da Edirne TEM Otoyolu girişinde, 5 Ocak 2010'de Mersin Akdeniz ilçesinde ve 6 Ocak 2010'da Manisa Selendi ilçesinde yaşanan talihsiz olaylar, Başbakan Erdoğan ve kadrolarının ağır tahrikleri ile ortaya çıkmıştır.

Van'da ve Samsun'da yaşanan olaylar da aynı zihniyetin yıllardır cepheleştirme, kutuplaştırma ve çatışma siyasetinin bir ürünüdür. Bu kapsamda herkesi sağduyuya davet ediyor ve aklı selimle hareket edilmesinin çok önemli olduğunu vurgulamak istiyorum. Hükümeti, vakit çok geç olmadan, toplum daha fazla ayrışmadan, biriken gerilim çatışmaya dönmeden, girdiği yıkım yolundan ve milletimize saçtığı nifaktan bir an önce dönmeye çağırıyorum.''

Konuşmasında yarın başlayacak Kutlu Doğum Haftası'na da değinen Bahçeli, İslam toplumlarının içine düştükleri bunalımın, çekmekte oldukları çilelerin, yaşadıkları maddi ve manevi buhran ile İslam olmayan toplumların yaşadıkları değerler krizinin ilahi mesajın müjdelerine daha fazla ihtiyaç olduğunu gösterdiğini dile getirdi.

KIRGIZİSTAN HUZURA HEMEN ULAŞIR TEMENNİSİ
Kırgızistan'da meydana gelen olayları da değerlendiren MHP Lideri Bahçeli, ''Dileğimiz, Kırgız kardeşlerimizin demokrasi içerisinde, huzur ve refaha bir an önce ulaşmalarıdır'' dedi.

Kırgızistan'da yaşanan olayların, Türklüğün ana vatanı olan büyük Orta Asya coğrafyasında, küresel oyunların devam ettiğini gösterdiğini ifade etti.

YARGI HAREKETE GEÇSİN
Terör örgütü üyelerinin Habur'da teslim olmalarının ardından yaşanan süreci anlatan ve bu kişilerle ilgili Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığının açtığı davaya değinin Bahçeli, şu ifadeleri kullandı:

''Yargının nihayet harekete geçmiş olması, baştan beri söylediklerimizin teyidi ve hükümetin terörist karşılama törenlerinin varlığının hukuki ifadesi olmuştur. Hükümetin baskı ve telkinlerine rağmen hukuk adamlarının harekete geçmesi ümit verici bir gelişmedir. İnşallah devamı da gelecek, terörist törenlerinin hükümet içindeki organizatörlerinden hesabının sorulması da bize nasip olacaktır.''