MHP İstanbul İl Başkanlığınca Abdi İpekçi Spor Salonu'nda düzenlenen bayramlaşma töreninde partililer ve vatandaşlarla bayramlaşan Bahçeli, burada yaptığı konuşmada, iki gün sonra Türkiye'nin geleceğini çok yakından ilgilendiren bir referandum yapılacağını hatırlattı.

Devlet Bahçeli, iki gün sonraki referandumda millet kararına sunulan anayasa değişiklikleri paketi içine iki tuzak yerleştirildiğini öne sürerek, ''Bunlardan birincisi Anayasa Mahkemesini, ikincisi ise Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulunu ele geçirmektir. Bu niyetlere destek bulmak ve maskelemek için 'ihtilalle hesaplaşma, adalet reformu ve vesayetten kurtulma' gibi tuzak kavramlar icat edilmiştir. Şayet bunu aşabilirlerse yapmak istedikleri yarın yıkım için karşılarına çıkacak hukuki engellerin ortadan kaldırılması ve yüksek yargının kendilerine teslim olmuş yandaşlarla doldurulmasıdır'' dedi.

Bahçeli, vatandaşlardan referandumda ''hayır'' oyu kullanmalarını da isteyerek, şunları söyledi:

''Bu sinsi emellere geçit vermemek için yapılacak mücadele yollarından biri de bu aşamada referandumda 'hayır' oyu vermektir. Hayırı tercih et, PKK ile şahadetler üzerinden yapılan kanlı pazarlığı bitir. Hayırı tercih et, milletin ve devletin bölünmesini ve çatışmasını durdur. Hayırı tercih et, işbirlikçilere, yandaşlara, yoldaşlara, yanaşmalara şamarı indir. Dikkat et, ülken için bir oyun var. Hayır de, oyunu boz, aktörleri sahneden indir, perdeyi kapat, ampulü söndür.''

Referandumda tercihlerini ''evet'' olarak kullanacak vatandaşları da uyaran Bahçeli, ''Bu vatandaşlarımız tarihi bir sorumluluğun ve vebalin altına gireceklerdir. Bu itibarla sanat, spor gibi alanlarda toplumsal sorumluluk taşırken şimdi 'evet' deyip sonradan pişman olacakların, yaşanacak gelişmeler karşısındaki özürleri, yaptıkları yanlışı asla telafi etmeyecektir'' dedi.

'ÜLKÜCÜLÜĞÜN ESKİSİ OLMAZ'
Devlet Bahçeli, ülkücülüğün, geride kalmış bir döneme münhasır bir faaliyetin adı olmadığını da dile getirerek, ''Ülkücülük, devam eden, devam edecek olan kutlu bir heyecanın, şuurun ve inancın adıdır. Bu nedenle de ülkücülüğün eskisi asla olmaz. Bu yüzden bir kişinin eskiden ülkücü olmasına değil, bugün ne olduğuna bakılır ve ona göre tartılır'' diye konuştu.