MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda konuştu.

Yeni anayasa yapımına destek verdiklerini dile getiren Devlet Bahçeli, başkanlık sistemine ve anayasanın ilk dört maddesinin tartışılmasına karşı olduklarını vurguladı.

MHP Lideri Bahçeli, çözüm sürecine katkı vermesi amacıyla kurulan Akil İnsanlar Heyeti üzerinden hükümete yüklendi: ''AKP-PKK işbirliği ile aranıp bulunan 63 lüzumsuz adamdan şimdilerde eser yoktur.''

''2015 yılının en unutulmayacak yalanı bizim 'Hayır'cı olduğumuz iddiasıdır'' diyen Bahçeli, ''Biz hayır demesini de evet demesini de iyi biliriz'' şeklinde konuştu.

Kamuoyu araştırması ile partilerinin 2015 yılının kaybedeni olarak gösterilmesine de tepki gösteren Devlet Bahçeli, ''Bunların alayı halt etmişlerdir'' ifadesini kullandı.

''63 LÜZUMSUZ ADAMDAN ŞİMDİLERDE ESER YOKTUR''

Bahçeli'nin açıklamalarından satır başları şöyle:

''Hani 63 akılsız vardı ya işte bu güruh 2015'te adeta firar etmiştir. Ne zaman milli değerlere karşı operasyon teşkil etse anında yerlerini alan bu 63'lüklerin ağızlarından vatan millet namına övücü söz çıkmamıştır. AKP-PKK işbirliği ile aranıp bulunan 63 lüzumsuz adamdan şimdilerde eser yoktur.

2015'te PKK fren tutmamış, insaf ve vicdan tanımamıştır. AKP, PKK'ya taşıyıcı bedenlik yapmıştır. PKK 11 Temmuz'da sözde ateşkesi bitirmiştir. 2015 yılında tarihte eşine az rastlanır bir ihanet AKP'ye nüfuz etmiştir. Demokrasi rafa kalkmış medya susturulmuştur. Türkiye 7 Haziran'dan sonra tarihinde görülmemiş rezaletlere mahkum edilmiştir.

''HAYIR DEMESİNİ DE EVET DEMESİNİ DE İYİ BİLİRİZ''

2015 yılının en unutulmayacak yalanı bizim 'Hayır'cı olduğumuz iddiasıdır. Biz hayır demesini de evet demesini de iyi biliriz. Türk milletinin yararına itirazlarımız hayırcılıkla suçlanıyorsa evet biz hayırcıyız. Hayırda da hayır vardır diyoruz. Belki kendimizi iyi anlatamadık. Soyuluyoruz dediğimizde hayırcı diyorlardı ancak soygun sürüyordu.

''HALT ETMİŞLERDİR''

47 yıllık siyaset mazimizi karartacak en ufak bir karakter kırılması yaşamadık yaşatmadık. Kamuoyu araştırması yaptırıp bize 2015 yılının kaybedeni diyorlar. Bunların alayı halt etmişlerdir. Haklılık doğruluk ve millilik kendini duyuracak gür bir ses aramaktadır. İşte o ses MHP'dir.

''ERDOĞAN'IN SİVRİ DİLİ TÜRKİYE'Yİ BOĞMUŞTUR''

Suriye politikası enkazdır. Rusya politikası kriz geçirmektedir. Erdoğan'ın sivri dili Türkiye'yi boğmuştur. Erdoğan'da ilke ve istikrarlı bir duruş yoktur.

YENİ ANAYASA ÇALIŞMALARI

Her kesim kendisine göre anayasa modeli önermektedir. Sanki anayasa değişince Türkiye kanatlanacaktır. Ne kadar kapsayıcı anayasa yaparsanız yapınız uygulanmadıkça bir sonuç doğurmayacaktır.

DAVUTOĞLU İLE ANAYASA BULUŞMASI

AKP heyeti CHP'den sonra ikinci ziyaretini partimize gerçekleştirmiştir. Yararlı ve olumlu bir görüşme oldu. Üzerimize düşeni yapacağımızı söyledik. AKP, başkanlık sistemine geçilmesini önermektedir. Yüksek bir katılım ve halk desteği ile yazılmalı. Türksüz bir anayasa kalpsiz bir beden demektir bu ise yıkımdır. MHP'nin ilk 4 maddenin tartışılmasına tahammülü yoktur.

''BAŞKANLIK SİSTEMİNE TÜMDEN KARŞIYIZ''

Başkanlık sistemine tümden karşıyız, parlamenter sistemin revize edilerek güçlendirilmesinden yanayız. Başkanlık sistemi yeni anayasa için tıkaç olmasın.

''KURUMUŞ VİCDAN VE KOF AKILLAR NEREDE?''

HDP'li siyasetçi ve belediyeler PKK'lı tetikçilere kuryelik yapmakla meşguldür. Davutoğlu kaçak çay içmek yerine HDP'ye verdiği randevuyu iptal etmiş Kandil'in yolunu göstermiştir. Bu gelişme karşısında biz HDP'yi flu görüyor dediğimizde eleştiri oklarını yönelten demokrasi bezirganları PKK'nın kurşun askerleri niye suspus niçin kayıptır? Ekranlarda saz çaldırıp HDP yalakalığı yapan sonra da 'Yanılttın bizi. Türkiyeli yüz sadece bir maskeymiş meğer ne kadar da safmışız' diyen kurumuş vicdan ve kof akıllar nerededir?

''DÜN FLU GÖRÜYORDUK BUGÜN BOMBOŞ GÖRÜYORUZ''

Evet biz dün solumuza baktığımızda flu görüyorduk bugün ise sağımıza baktığımızda bomboş sıraları görüyoruz.

''YILANIN BAŞI KÜÇÜKKEN EZİLMELİDİR''

Yeni anayasada PKK'ya bir ümit verilmiş midir? Erdoğan, özellikle Oslo'da PKK'ya federasyon sözü vermiş midir? HDP'li sözde siyasetçilerin dokunulmazlıkları kaldırılacaksa Davutoğlu ve AKP'nin önünde engel yoktur. Buyursunlar TBMM'de bu sorunu kökten çözelim. Yanlış hesap sonunda Türk milletinden dönecektir. Özyönetim bölünme, ayrılmadır, yılanın başı küçükken ezilmelidir. MHP milli bir sorumlulukla ihanete sonuna kadar direnecektir.''