Bahçeli'den hükümete sert eleştiri

MHP Lideri Bahçeli, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve hükümete yönelik sert eleştirilerde bulundu. Bahçeli, MHP'den ihraç edilen ve ''MHP benim partim'' diyen Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş için ise ''Gündemimizde böyle bir şahıs ve böyle bir konu yoktur'' ifadesini kullandı.

ntv.com.tr - Anadolu Ajansı 15.09.2015 - 17:09

Bahçeli'den hükümete sert eleştiri

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, gündemdeki konulara ilişkin basın toplantısı düzenledi.

Hükümeti sert sözlerle eleştiren Bahçeli, ''AKP sayesinde Türkiye çakılmayla son bulacak keskin bir inişe geçmiştir. AKP ile PKK arasında bir fark kalmamıştır'' dedi.

Devlet Bahçeli, MHP'den ihraç edilen Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş'le ilgili soruya ise ''Gündemimizde böyle bir şahıs ve böyle bir konu yoktur'' yanıtını verdi.

MHP Lideri'nin hedefinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da vardı.

Bahçeli'nin açıklamalarından öne çıkan satır başları şöyle:

''PKK'nın 10 maddesini bizim 4 ilkemize tercih eden siyasi şarlatanların millete yalan söylemesi tutmayacaktır. AKP ile PKK arasında bir fark kalmamıştır. AKP'nin yörüngesi kaymış sahtekarlıkları tüm boyutlarıyla yüze çıkmıştır.

''PANDORANIN KUTUSU AÇILMIŞ, İÇİNDEN...''

Ülkemiz çok cepheli körüklenen fitne ateşinin kıskacındadır. Bugün yaşadıklarımız son 13 yılın bakiyesidir. Pandoranın kutusu açılmış içinden cüsse ve cüret kazanmış ihanet çıkmıştır. 20 Temmuz'dan bu yana 127 şehidimiz kanı AKP'nin alnına yapışmıştır.

''ÜLKEMİZ MEÇHULE SÜRÜKLENMEKTEDİR''

AKP sayesinde Türkiye çakılmayla son bulacak keskin bir inişe geçmiştir. Ülkemiz meçhule sürüklenmektedir. Milletimizin direnç noktaları AKP tarafından küfür yağmuruna tutulmuştur.

''AKP LEJYONERLERİ NEREDESİNİZ?''

Erdoğan bir ara 'MHP'nin hiçbir kaygısı gerçekçi değildir' diyordu. Tek arzumuzun şehitlerin gelmesi olduğunu ileri sürüyordu. Dökülen kanların azmettiricisi hangi alçaklardır? 'PKK ile görüşen arkadaşı ben gönderdim sıkıntısı olan bana söylesin' diyen Erdoğan nasıl temize çıkacaktır? Öcalan Türkiye'nin önünü açıyor diye AKP lejyonerleri neredesiniz?

''TÜRK MİLLETİ ALDATILDI''

Türk milleti aldatıldı terörün kanlı ellerine resmen delilli bir şekilde bırakıldı. Biz geliyorum diyen bu gelişmeleri çok önceden okuduk. Şahsım PKK'nın sözde barış sürecinde güçleneceğini söylerken Erdoğan bize iftira atıyordu.

''KAYBEDEN SADECE AKP DEĞİL, TÜRKİYE'DİR''

Kaybeden sadece AKP değil, Türkiye'dir. Kaybeden Türk milletidir. Türkiye'ye çevrilen silahların hepsinde AKP'nin izni ve parmağı vardır. Bu silahları kim ya da kimler vermektedir? Hangi ülkeler sıra sıra Türkiye'ye düşmanlık kuyruğuna girmişlerdir? Türkiye nasıl bir darboğazdadır?

''HİÇBİR DEVLET ADAMININ PARDON DEME LÜKSÜ YOK''

İsrail'e tepki için BM'yi arayan ama kendi ülkesini terör zulmüne bırakan Erdoğan bunların farkında mıdır? Hiçbir devlet adamının kandırmışlar pardon deme lüksü yok.

''KÜRT- TÜRK ÇATIŞMASI İÇİN ZEMİN KOLLAYAN MİHRAKLAR YİNE DEVREDE''

Bazı illerde kaygı verici cepheleşmeler olmaktadır. Kürt-Türk çatışması için zemin kollayan mihraklar yine devrededir. Kardeş kavgası çıkarmak için el ovuşturan insan müsvetteleri çakma ocaklar sokakları hareketlendirmek için kavga tetitkciliği yapmaktadır. Karaman Ermenek İzmir Bergama Kırşehir Ankara ve İstanbul başta olmak üzere birçok il ve ilçemizde kaygı verici gelişmeler gözlemlenmektedir.

'KÜRT KÖKENLİ KARDEŞLERİMİZ, MİLLETİMİZİN YERİ DOLMAZ BİRER MENSUBUR''

Kürt kökenli kardeşlerimiz, milletimizin kopmaz, yeri dolmaz ve ayrılmaz birer mensubudur. PKK ile Kürt kökenli kardeşlerimizi bir ve aynı görmek tam bir cinayettir. Terör örgütünün gayesi, varmak istediği menfur aşama da esasen budur. PKK ile Kürt kökenli kardeşlerimizi eşitlemek, milleti inkar eden, Türkiye'nin altını dinamitleyen kör bir tuzaktır. Bu tuzağa hiçbir sağduyulu vatandaşımız itibar etmeyecek, hiçbir dava arkadaşımız düşmeyecektir.

''BOZKURT YAPIP GAZETELERİ TAŞ YAĞMURUNA TUTANLARIN BİZİMLE BAĞLANTISI YOK''

Ticari ve siyasi kartvizitlerinde 'eski ülkücü' yazan bir avuç satılmış ve devşirilmiş isim, Erdoğan'ın yanında dizilerek MHP'ye çelme takmanın hevesindedir. Milli duygular kışkırtılarak Kürt düşmanlığı özendirilmektedir. Kanunsuz hiçbir eylemin içinde bir tek milliyetçi-ülkücü bulunmamış, bundan sonra da bulunmayacaktır. Hiçbir dava arkadaşımız, hiçbir partilimiz sağa sola saldıran gözü dönmüşlerin içinde yer almamış, almayacaktır. Biz terörü lanetleyip şehitlerimize sahip çıkarken taşkınlıklardan özellikle uzak durduk, ölçüsüz, kontrolsüz, seviyesiz saldırıların taraf ve faili katiyen olmadık. İçimiz acıya acıya, gelişmeler karşısındaki eleştirilerimizi demokratik sınırlarda gösterdik. Bozkurt yapıp gazeteleri taş yağmuruna tutanların, bozkurt yapıp oraya buraya sataşanların bizimle bağ ve bağlantısı kesinlikle yoktur. Bu kapsamda sorumlu ve suçlu aranıyorsa kaçak sarayın etrafında toplanan, maşa olarak kullanılan şuursuz kalabalıklara bakılması isabetli olacaktır.

Hiç kimseye anasının diline göre muamele etmedik etmeyiz. Ortak kültür ve tarih şemsiyesinin altında toplanan büyük bir aile olduğumuz gerçeğini asla unutmadan sadırdan sadıra, gönülden dile dökülen muhabbet ve kardeşlik mesajlarımızla herkesi bir gördük ve birlikte kabul ettik. Eğreti kahramanlıklara, sahte çığırtkanlıklara, görevli provokatörlere yüzümüz tamamıyla dönüktür. Psikolojik hareketler, casusluk manevraları, algı operasyonları yalan ve aldatma düzenekleri bizim ne kardeşliğimizi bozabilecek ne de milli birliğin surlarından delik açabilecektir. Bu konuda kararlıyız.

''TÜRKİYE BİZİMDİR, HERKES TÜRKİYE'DİR''

Anlık kızgınlıkların ölümcül sonuçları olur. Bizim kimseden korkumuz yoktur. Türkiye bizimdir, herkes Türkiye'dir.

''SURUÇ KATLİAMININ ESRAR PERDESİ HALA ÇÖZÜLEMEDİ''

Suruç katliamının esrar perdesi hala çözülememiştir. Topluma söyleyecek bir şeyi olmayanlar sadece şiddet, vandallık üreteceklerdir.

''TERÖR BİTSİN, TÜRKİYE BÜYÜSÜN İSTENİYORSA BİZ HAZIRIZ''

MHP, Türkiye'yi dirliğe barışa ulaştırmak için iktidara taliptir. Terör bitsin Türkiye büyüsün isteniyorsa biz hazırız. MHP Türkiye'yi sahipsiz bırakmayacaktır.''

GAZETECİLERİN SORULARINI YANITLADI

MHP Genel Başkanı Bahçeli, gazetecilerin sorularını da yanıtladı. Bir gazetecinin "Seçimden sonra yine koalisyon durumu olursa, bu yöndeki tutumunuzu sürdürecek misiniz" sorusuna Bahçeli, "1 Kasım ola, hayrola" karşılığını verdi.

1 Kasım'daki seçim için herhangi bir partiyle ittifak düşünüp düşünmedikleri yönündeki soru üzerine Bahçeli, seçime çok yakın bir süre kaldığını belirtti. Adayların 17 Eylül'de Yüksek Seçim Kurulu'na verileceğini hatırlatan Devlet Bahçeli, "Bu zaman darlığında bir şey söylemenin bir anlamı yoktur" diye konuştu.

Bahçeli'ye konuşmasında yer alan "Oslo'da, ismi bizde saklı İngiliz Büyükelçinin ara buluculuğunda, PKK'ya eyalet modeli, teröristlerin affı, statü taleplerinin karşılanması, İmralı canisinin özgürlüğü sözü verilirken, Erdoğan'ın ruhunu Kandil ele geçirmişti" sözü hatırlatılarak İngiliz Büyükelçisinin kim olduğu soruldu. Bahçeli, "Konuşmamda sanırım söylediğimi anlamadınız, 'Bunun ismi saklı kalsın' dedim" ifadesini kullandı.

Basına ve bazı iş adamlarına yönelik yapılan operasyonlara ilişkin soru üzerine Bahçeli, bunların hiçbirisini doğru bulmadıklarını söyledi. Özellikle basına yönelik bir "zulüm yapıldığı"nı öne süren Bahçeli, 1 Kasım'dan sonra Türkiye'nin rahatlayacağını kaydetti.

Bahçeli, sokak eylemlerinde Ülkü Ocaklarının yer aldığı iddialarına ilişkin, Ülkü Ocakları ile ilgili hassasiyetlerinin devam ettiğinin altını çizerek konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Ülkü Ocakları şuurlu, akıllı, disiplinli bir kuruluştur. Birçok provokatörler türeyebilir, her işaret yapılabilinir ama buna önce Ülkücüler inanmamaktadır. Ülkücüler inanmadıktan sonra gerisi önemli değildir. Diğer provokatörleri de artık şu İçişleri Bakanı da yerine oturdu, bir ısınsın da bu işaretleri yapanlar kimlerdir Türkiye'nin her tarafı kamera oldu, ne diyorlar ona şimdi, 'MODESA' mı diyorlar. Bu kadar 'MODESA' varken iki tane işareti bulamıyorsa herhalde 'MODESA'LARI' sökmek lazımdır."

CİZRE'DEKİ GERGİNLİK

Cizre'de yaşanan gerginliğin hatırlatılması üzerine ise MHP Lideri Bahçeli, Cizre'nin Çözüm Süreci neticesinde bir ayaklanma olduğunu ileri sürdü. Bahçeli, Cizre'deki operasyonların sonucunun mutlaka alınması ve ne gerekiyorsa yapılması gerektiğini dile getirerek, bu konuda güvenlik güçlerine çok büyük görev düştüğünü belirtti. Bahçeli, "Siyasi irade burada ne kadar taviz verirse versin orada istikrar, huzur, barış mutlaka sağlanmalıdır. Cizre yabancı bir yer değildir, Türkiye'nin çok sevilen ve önemsenen bir ilçesidir. Şırnak ilimiz de aynı şekildedir. Herkes vazgeçse biz vazgeçmeyiz" dedi.

Bir gazetecinin "Cizre'de yürütülen operasyonlarda görev alan 'polisler hakkında bir soruşturma açıldı mı' diye CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu bir soru önergesi verdi, bununla ilgili düşünceleriniz nelerdir" sorusuna Devlet Bahçeli, "HDP ile paralel hareket eden bir milletvekili kardeşimiz, o onun bileceği iştir. Kime soruşturma açılmışsa Milliyetçi Hareket iktidarında madalya verilecektir" yanıtını verdi.

Bahçeli, sivil toplum örgütleri öncülüğünde teröre tepki amacıyla yapılacak yürüyüşün hatırlatılması üzerine, isteyenlerin istediği şekilde yürüyebileceğine, buna yönelik herhangi bir yorumlarının olmayacağını söyledi.

Bir dönem "akil" insanların Türkiye'yi Çözüm Süreci üzerine ikna etmeye çalıştıklarını, şimdi ise gerçeği görerek terörü lanetlemek için halkı birliğe çağırdıklarını anlatan Bahçeli, "Bu güzel bir şeydir. Yürüyen yürüsün bakalım, nereye kadar gidecekler" diye konuştu.

Bahçeli, bir gazetecinin Suriye politikasına yönelik görüşlerini sorması üzerine, bu konuyu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın düşünmesi gerektiğini belirtti.

Bir başka gazetecinin, "Cizre'ye giden iki HDP'li bakana ilişkin bağımsız bir bakanın eleştirileri oldu, bu konuda ne düşünüyorsunuz" şeklindeki sorusuna da Bahçeli, "Giden gitsin ama hükümet eğer hükümetse gereğini de yapsın. Bizi ilgilendiren bir konu değildir. Geçici hükümet zaten geçicidir" karşılığını verdi.

Bahçeli, Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş'in MHP'den ihracı konusunda, "Çok net ifadeyle kullanıyorum. Gündemimizde böyle bir şahıs ve böyle bir konu yoktur" dedi.

AK Parti kongresinde dağıtılan kitapçıklarda Çözüm Süreci'ne ilişkin ifadelerin yer aldığının hatırlatılması üzerine Bahçeli, kendisinin AK Partili olmadığı için dağıtılan kitaptan da haberi olmadığını kaydetti.

Sayfa Yükleniyor...