‘Bahçelievler katliamı’ davasında beraat

"Bahçelievler katliamı" davası hükümlüsü Ünal Osmanağaoğlu'nun AİHM kararı üzerine yargılandığı davada beraat kararı çıktı.

Anadolu Ajansı 12.01.2016 - 13:49 | Son Güncelleme : 12.01.2016 - 13:53

‘Bahçelievler katliamı’ davasında beraat

Ankara 3. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, Ünal Osmanağaoğlu'nun mirasçılarının avukatı Serdal Namkoç ve Osman Başer, maktullerin ailelerinin avukatları Erşen Sansal ve Nezahat Gündoğmuş katıldı.

Osmanağaolu mirasçılarının avukatları beraat talebinde bulundu.

Ailelerin avukatları ise yargılamanın yenilenmesinin reddine karar verilmesini talep etti.

Cumhuriyet Savcısı Halis Özmen ise daha önce verdiği Ünal Osmanağaoğlu'nun beraatını istediği esas hakkındaki görüşünü tekrarladığını bildirdi.

Mahkeme Başkanı Deniz Gül, heyetçe yaptıkları müzakerenin ardından, "atılı suçları işlediği yönünde mahkumiyetine yeterli her türlü şüpheden uzak ve inandırıcı somut deliller elde edilemediğinden, Osmanağaoğlu'nun beraatına oy çokluğuyla" karar verdiklerini açıkladı.

Karara, üye hakim Ramazan Kanmaz muhalif kaldı.

“UTANÇ VERİCİ KARAR”

Şikayetçilerin avukatlarından Sansal, "Utanç verici bir karar. Temyiz edeceğiz. Yargıtaydan geçmeyeceğine inanıyorum. Gerekirse Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuruda bulunacağız, AİHM'ye başvuracağız" diye konuştu.

YEDİ KEZ İDAM CEZASI ALMIŞTI

''Bahçelievler katliamı'' davasında Ünal Osmanağaoğlu, 7 TİP üyesi gencin 1978'de öldürülmesiyle ilgili "ideolojik amaçla adam öldürmek" suçundan 7 kez idam cezasına çarptırılmıştı.

İdam cezasının kaldırılmasının ardından cezası müebbet hapse çevrilen Osmanağaoğlu hakkındaki cezanın infazı, "3. Yargı Paketi" ile durdurulmuştu.

Osmanağaoğlu'nun başvurusunu değerlendiren AİHM, 2009'da "Osmanağaoğlu'nun, diğer iki sanığın ifadelerine göre mahkum edilmesi ve kendisinin buna itiraz edememesinin adil olmadığına" karar vermişti.

Sayfa Yükleniyor...