Bahçeli'nin Ani'de fetih namazı

946 yıl sonra Ani Harabeleri'nde bugün ilk kez cuma namazı kılınacak. Namaz için Kültür Bakanlığı'ndan izin alan MHP lideri Bahçeli ve partililer, seçim startını da verecek.

Haberler - NTV Haber 01.10.2010 - 09:26

Bahçeli'nin Ani'de fetih namazı

MHP'liler, Van Gölü'ndeki Akdamar Adası'ndaki kilisede ayine izin verilmesine tepki olarak bugün Ani Harabeleri'nde cuma namazı kılacak.

MHP, Ani'de cuma namazı kılmak için Kültür Bakanlığı'na başvurdu ve izin aldı.

Namaz için hazırlıklar son aşamasına gelirken, Fethiye Camii'nde cuma hutbesinin okunması için seyyar bir minber konuldu, seccadeler dağıtıldı, kıble de işaretlendi.

Cuma namazında MHP lideri Devlet Bahçeli'ye 50 il başkanı ile çok sayıda partili de eşlik edecek. Müze müdürlüğünden 500 kişilik bilet alındı, 2 bin Türk bayrağı da hazırlandı.

NTV canlı yayınına katılan MHP'nin Kars İl Başkanı Oktay Aktaş, cuma namazı için yüksek bir katılım beklediklerini açıkladı.

Oktay Aktaş, Ani Harabeleri ile ilgili yapılan tarih tartışmasına da kendi yorumunu getirdi: "Burada Bağdatlı Hanedanlığı vardır. Ermeni yoktu, burası Gürcülerden gelmedir. Burada hiç bir zaman Ermenilerin bir prensliği olmamıştır ama Ermeniler hep Ani'ye sahip çıkmıştır. Burada Selçukluların eserleri daha fazladır."

MHP teşkilatı için Ani Harabeleri'nde kılınacak cuma namazı ile seçim startı da verilmiş olacak.

Ani Harabeleri'nde ilk cuma namazı 946 yıl önce kılınmıştı. Selçuklu Sultanı Alparslan, fethettiği Ani'deki büyük katedralin haçını indirerek ilk cuma namazını burada kılmıştı.

Sayfa Yükleniyor...