PKK'nın üst düzey sorumlularından "Bahoz Erdal" kod adlı Fehman Hüseyin öldürüldü

Anadolu Ajansı, terör örgütü PKK'nın üst düzey sorumlularından "Bahoz Erdal" kod adlı Fehman Hüseyin'in, Suriye'de öldürüldüğünü duyurdu. Konuyla ilgili hükümetten ilk açıklama Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak'tan geldi.

Anadolu Ajansı 10.07.2016 - 04:09

PKK'nın üst düzey sorumlularından "Bahoz Erdal" kod adlı Fehman Hüseyin öldürüldü

Suriye'de rejime karşı savaşan Tel Hamis Tugayları Sözcüsü Halid el Hasekavi, terör örgütü PKK'nın üst düzey sorumlularından Fehman Hüseyin'in aracının havaya uçurularak öldürüldüğünü açıkladı.

Anadolu Ajansı'na açıklamada bulunan Hasekavi, terör örgütü PKK'nın üst düzey sorumlularından "Bahoz Erdal" kod adlı Fehman Hüseyin'in dün akşam 20.25'te Himo beldesinden Kamışlı'ya giderken hedef alındığını söyledi.

Hasekavi, Fehman Hüseyin ile aralarında korumalarının da olduğu araçtaki en az 8 kişinin öldüğünü belirtti.

Konuyla ilgili Tel Hamis Tugayları da bir bildiri yayınladı.

Bildiride, "Suikast eylemi neticesinde Bahoz Erdal ve yanındakilerin hayatlarını kaybettikleri kesinleşmiştir" denildi. 

BAHOZ ERDAL KOD ADLI FEHMAN HÜSEYİN EN ÇOK ARANANLAR LİSTESİNDE YER ALIYORDU

"Bahoz Erdal" kod adlı Fehman Hüseyin, İçişleri Bakanlığı'nın aranan teröristler listesinde, kırmızı kategoride yer alan bir isimdi.

Bahoz Erdal kod adlı Ferhan Hüseyin 1969 Suriye doğumlu. Gençlik yıllarında Şam'da tıp eğitimi aldı. Abdullah Öcalan'ın yakalanmasının ardından Murat Karayılan ve Cemil Bayık'la birlikte örgüt yapılanmalarının kontrolünü ele geçirdi.

2004 ve 2009 yılları arasında örgütün askeri kanadı olan HPG'nin sözde komutanlığı yaptı. Türkiye'de gerçekleştirilen birçok terör saldırısının emrini verdi.

2010'da Hakkari'nin Geçitli Köyü yakınlarında bir minibüsün geçişi sırasında yola döşenen mayının uzaktan kumandayla patlatılması sonucu 9 vatandaşın öldürülmesi, 2011 yılında, 24 askerin şehit olduğu Hakkari'deki karakol baskını ve 2012'de 8 askerin şehit edildiği Yeşiltaş Karakolu baskını o saldılardan bazıları.

HÜKÜMETTEN İLK AÇIKLAMA

'Bahoz Erdal' kod adlı Fehman Hüseyin'in öldürülmesiyle ilgili hükümetten ilk açıklama Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak'tan geldi. 

Başbakan Yardımcısı Kaynak, "PKK'nın en önemli aktörlerinden biri olan 'Bahoz Erdal' lakaplı Fehman Hüseyin'in aracının havaya uçurularak öldürüldüğü haberini aldık. Biz bir yandan terör ile mücadele ederken, bir yandan da ülkemizin huzurunu, refahını düşünüyoruz" dedi.

Sayfa Yükleniyor...