Bakan Avcı'ya imam hatip afişleri soruldu

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, din derslerine ilişkin bazı ulaşım araçlarındaki afişlerle ilgili açıklama yaptı.

Anadolu Ajansı 12.02.2016 - 07:33 | Son Güncelleme : 12.02.2016 - 07:39

Bakan Avcı'ya imam hatip afişleri soruldu

Bakan Avcı, seçmeli derslere ilişkin mesaj gönderen Eskişehir Milli Eğitim Müdür Yardımcısının görevinden alındığını açıkladı.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Milli Eğitim Bakanlığının 2016 yılı bütçesine ilişkin milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

Okullarda din derslerinin seçimine ilişkin bazı ulaşım araçlarında kullanılan poster ve afişlerle ilgili olarak bir soruya ilişkin Bakan Avcı, kendisine gösterilen afişin altında ÖNDER'in imzasının bulunduğunu belirtti.

ÖNDER'in imam hatip mezunlarının kurduğu bir mezun derneği olduğunu anlatan Bakan Avcı, derneğin, öğrencilerin mezun oldukları okullara gelmesini istediklerini söyledi.

Bunun demokratik bir sivil toplum kuruluşunun eylemi gibi de yorumlanabileceğine işaret eden Avcı, bunun kimseyi mecbur eden bir tarafının bulunmadığını dile getirdi.

ÖNDER'in imam hatip okullarında ihtiyaç duyan öğrencilere yemek gibi bazı yardımlarına ilişkin bir konuya da daha önce TBMM'de açıklık getirdiğini hatırlatan Avcı, "Diğer okul türlerinden mezun olan diğer sivil kuruluşlarının da aynı şekilde fen liselerine, Anadolu liselerine de sahip çıksınlar... İmam hatip okullarından mezun olanların kurduğu dernekler gerçekten çok faal. Belki o fazla göze batıyor. Ama bu inşallah bir rekabete vesile olur. Diğer okul mezunlarının da kendi okullarıyla ilgili benzer faaliyetlerde bulunmalarında fayda var. Biz onu Milli Eğitim Bakanlığı olarak yadırgamayız" diye konuştu.

"Kiminle olursa olsun 12 kişi bir araya gelir ve mevcut programdan herhangi birini seçerlerse kurs açılır ve ücreti bakanlığımızca ödenir. Siz de getirin benzer kurs taleplerinizi protokol imzalayalım, memnuniyetle ücretlerini ödeyelim."

"ÇYDD İLE DE YAPAR MISINIZ?"

MEB Hayatboyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ile TÜRGEV arasında yapılan bir protokole ilişkin bir soru üzerine ise Bakan Avcı, 29 sivil toplum kuruluşuyla yapılan benzer protokollerin bulunduğunu ifade etti.

Protokole göre, Hayatboyu Öğrenme Genel Müdürlüğünün ve TÜRGEV'in yükümlülüklerini okuyan Bakan Avcı, protokolün 3 yıllığına imzalandığını belirtti.

TÜRGEV'in yurtlarında kalan öğrencilerin eğitim masraflarının ödenmesine ilişkin bir soru üzerine Bakan Avcı, burada diğer protokollerde olduğu gibi Milli Eğitim Bakanlığının benzer işlerini üstlenen eğitimcilerin ücretlerini aldıklarını ifade etti.

"Aynı koşullarda, aynı maddelerle Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği ile bu protokolü imzalar mısınız?" yönündeki soruya karşılık Avcı, "İmzalarız tabii. Getirsinler projelerini. Yıllardan beri sürdürdüğümüz ve 3 yıllığına yenilenmesi talimatını verdiğim Eğitim Gönüllüleri Vakfı'nın benzer uygulaması var. Bu şablondur" açıklamasını yaptı.

TELEFİ EĞİTİMLERİ

Terör örgütüne yönelik operasyonlar nedeniyle eğitimden mahrum kalan öğrenciler için düzenlenen telafi eğitimleri kapsamında alınan tedbirlere ilişkin bilgiler aktaran Avcı, Sur, İdil, Silopi, Cizre, Dargeçit ve Nusaybin ilçelerinde güvenlik tedbirleri, boykot ve engellemeler nedeniyle eğitim öğretim faaliyetlerinde sorun yaşayan 8 ve 12. sınıf öğrencileri toplamının 19 bin 404 olduğunu bildirdi. 

YGS başvurusunu yapamayan öğrencilerin YGS başvuru ücretleri ödenmiştir. Diğer yandan TEOG kapsamında ortak sınavlara yönelik rehberlik faaliyetleri yapılmıştır. Bu işler için, Diyarbakır, Batman ve Mardin illerinde toplam 672 öğretmen görevlendirilmiştir. Bu görevlendirmeler gönüllük esasıyla yapıldı.

Avcı, Şu anda da isteyen öğrencilerimizin farklı il ve ilçelerde eğitimlerini devam ettirebilmeleri için nakil işlemlerini kolaylaştırdık. Boş pansiyonu olan yatılı okullarımızı duyurduk. Telafi eğitimlerine katılan her öğrenciye temel ihtiyaç maddelerini verdik. Ayrıca sömestr tatilinde öğrenci başına 250 lira nakdi yardımda bulunuldu. İhtiyacı olan öğrencilere de giysi, ayakkabı verildi, öz bakım ihtiyaçları giderildi. Öğrencilere genel sağlık taraması yapıldı. Ayrıca telafi eğitimleri kapsamındaki öğrenci ve öğretmenlere yönelik psikolojik rehberlik ve danışmanlık hizmeti sunuluyor" dedi.

"Öğretmenler İdil'den İstanbul'a çekildi" diye yayınlanan haberleri dile getiren Avcı, "Doğru değil. 12 il merkezinde, öğretmenevi imkanı olan illerimizde bu hizmet içi eğitimi yapıyoruz" diye konuştu. 

Söz konusu ilçeler dışında terör nedeniyle eğitimi aksayan ilin bulunmadığının altını çizen Avcı, "Sanki güneydoğuda ve doğuda eğitim durmuş gibi bir intiba uyandırılması yanlıştır" dedi.

Sayfa Yükleniyor...