Bakan Bağış’tan vize müjdesi

AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, AB yetkilileriyle yapılan görüşmeler sonucu Türkiye vatandaşlarının Schengen vizesini artık daha kolay bir şekilde alabileceklerini söyledi.

30.09.2011 - 17:24

Bakan Bağış’tan vize müjdesi

AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, iki gün süren Strasbourg temaslarında Avrupalı yetkililerden, Türkiye Cumhuriyeti yurttaşlarına yönelik vize uygulamalarının yumuşatılacağı sözünü aldıklarını söyledi.

Bağış çok kısa bir süre içinde, muhtemelen bu Sonbahar’da, Türkiye vatandaşlarının AB ülkelerinden daha kolay, daha ucuza ve çok giriş-çıkışlı vizeler alabileceğini belirtti.

“Strasbourg’da vize konusunda özel çalışmalarımız oldu” diyen Bakan Bağış, Türkiye’ye yönelik vize uygulamasını “saçmalık ve hukuksuzluk” olarak tanımladı.

Türkiye’nin AB ile üyelik müzakereleri yürüttüğü halde vize işkencesi çeken tek ülke olduğunu ifade eden Bağış, Avrupa’yla hiçbir alakaları olmadığı halde pek çok ülkeye vize muafiyeti uygulandığını, buna karşılık Türkiye’nin dış ticaretinin yüzde 60’ını AB’yle yaptığını ve Avrupa güvenlik ve savunma politikasında önemli bir yer tuttuğunu belirtti.

Türkiye’nin Avrupa topluluğuna katılmak için ilk başvurusunu Adnan Menderes’in Başbakan olduğu 1959’da yaptığını hatırlatan Bağış, “Avrupa’da hâlâ Türkiye’yi rahmetli Menderes’in 1959 yılındaki Türkiyesi zanneden zihniyetle mücadele ediyoruz” diye konuştu.

Bağış, Strasbourg’da Avrupa Komisyonu’nun genişlemeden sorumlu üyesi Stefan Füle ve içişlerinden sorumlu üyesi Cecilia Malmström ile bir araya gelmişti.

‘AB’NİN KAYBETTİĞİ KADAR İSTİHDAM YARATTIK’
PERYÖN tarafından düzenlenen 25. Avrupa İnsan Yönetimi Konferansı’nda konuşan AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Türkiye’nin istihdam yaratmada başarılı bir ülke olduğunu savundu. Bakan Bağış, AB’nin 27 üyesinin geçen yılki istihdam kaybının Türkiye’nin istihdam artışına denk olduğunu belirtti.

Bağış, müzakere sürecinin yavaşlığıyla ilgili bir soruya verdiği yanıtta ise 33 müzakere faslından 13’ünün açıldığını, kalan 20 faslın 17’sinde ise siyasi engel olduğunu dile getirdi. Egemen Bağış bu 17 fasıl konusunda “ağzımızla kuş tutsak da yapabileceğimiz bir şey yok” yorumunu yaparken, diğer 3 faslın da Türkiye’ye ekonomik yük getirecek nitelikte olduklarını ifade etti. Bağış ayrıca “Kıbrıs Rum Kesimi’nin şımarıklığından dolayı enerji faslını açamıyoruz” dedi.

Türkiye’nin birçok alanda AB’nin pek çok üyesinden daha iyi durumda olduğunu belirten Bağış, buna ifade özgürlüğünün de dâhil olduğunu savundu. Öte yandan geçtiğimiz günlerde, 12 Ekim’de açıklanacak olan 2011 İlerleme Raporu’nda, aralarında basın ve ifade özgürlüğünün de yer aldığı bir dizi konuda Türkiye’ye yönelik eleştirilerin yer alacağı medyaya sızmıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...