Bakan Bozdağ: Gülen'in 3 ülkeye kaçabileceği istihbaratı var

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, ABD'deki FETÖ elebaşı Fethullah Gülen'in kaçacak ülke arayışında olduğunu söyledi.

Haberler - Anadolu Ajansı 04.10.2016 - 11:50 | Son Güncelleme : 04.10.2016 - 13:37

Bakan Bozdağ: Gülen'in 3 ülkeye kaçabileceği istihbaratı var

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in başka ülkelere kaçacağıyla ilgili istihbari bilgiler olduğunu belirterek, "Amerika Birleşik Devletleri'nin kendisini iade edebilme ihtimaline binaen 'Nerelere kaçabilirim' arayışında. Bunun için de örgüt mensuplarınca uygun ülke ve yer arayışı yapıldığına dair elimizde istihbari bilgiler var" dedi.

Bozdağ, TBMM'de AK Parti Grup Toplantısı öncesi gazetecilerin sorularını yanıtladı. Fetullah Gülen'in tutuklanması talebinin 10 Eylül'de ABD'de yetkili makamlara ulaştığını ve ABD'den de en kısa sürede cevap verecekleri yönünde yanıt aldıklarını anlatan Bozdağ, "Henüz bir cevap vermediler. O cevabı bekliyoruz. Bizden yeni bir bilgi ve belge talepleri olmadı. Esasında biz geçici tutuklama talebinde çok net deliller, bilgiler ve belgeler sunduk. Fetullahçı Terör Örgütü kurucusu ve yöneticisi, 15 Temmuz darbe teşebbüsünün sevk ve idare edicisi Fetullah Gülen'in suçluluğuna dair yeteri kadar bilgi, belge ve delil dosyada fazlasıyla mevcut" diye konuştu.

"Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ABD'de tutuklu bulunan Rıza Sarraf'ın şüphe üzerine tutuklandığı, ancak Fetullah Gülen ile ilgili net deliller olmasına rağmen tutuklanmadığı yönündeki açıklamalarını da tavsiye olarak dosyaya koymayı düşünüyor musunuz " yönündeki soruya ise Bozdağ, gitmeden orada konuşulacak konular hakkında bilgi vermeyi doğru bulmadığını ifade etti.

Bozdağ, ABD'ye gidildiğinde ellerindeki belge ve bilgileri tekrar değerlendireceklerini dile getirerek, "Onun dışında, onların bize soracakları olabilir, bizim vereceğimiz cevaplar olabilir, bizim gündeme getireceğimiz konular olabilir ama onları şimdiden konuşmayı doğru bulmuyorum" dedi.

FETÖ'nün ABD dışında başka bir ülkeye kaçabileceği iddialarının hatırlatılması üzerine ise Bozdağ, "İstihbari bilgiler var bu konularla alakalı. Amerika Birleşik Devletleri'nin kendisini iade edebilme ihtimaline binaen 'Nerelere kaçabilirim' arayışında. Bunun için de örgüt mensuplarınca uygun ülke ve yer arayışı yapıldığına dair elimizde istihbari bilgiler var" ifadelerini kullandı.

Sayfa Yükleniyor...