Bakan Çavuşoğlu Ermeni mevkidaşı ile görüştü

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ile Ermenistan Dışişleri Bakanı Mirzoyan Antalya Diplomasi Forumu kapsamında bir araya geldi.

Haberler - Anadolu Ajansı 12.03.2022 - 11:53 | Son Güncelleme : 12.03.2022 - 12:01

Bakan Çavuşoğlu Ermeni mevkidaşı ile görüştü

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya Diplomasi Forumu kapsamında, Dışişleri Bakanı Ararat Mirzoyan ile görüştü.

Yaklaşık 30 dakika süren görüşme sonrası iki bakan açıklamalarda bulundu. 

ile Ermenistan arasında ilişkileri normalleştirmek için bir süreç başlatıldığını hatırlatan Çavuşoğlu, "Son derece verimli bir görüşme olduğunu, yapıcı bir görüşme olduğunu söyleyebilirim. Malumunuz ilişkilerimizi normalleştirmek için bir süreç başlattık. Cumhurbaşkanımız Erdoğan ve Paşinyan'ın karşılıklı pozitif mesajlarından sonra özel temsilciler görevlendirdik" dedi.

"BARIŞ İÇİN ÇABA SARF EDİYORUZ"

Özel temsilcilerin, Moskova ve Viyana'da ilişkilerin tam normalleşmesini görüştüğünü anımsatan Çavuşoğlu, "Bugün biz de bunların üzerinden geçtik, değerlendirdik. Memnuniyetle söylemek isterim ki biz Güney Kafkasya'da istikrar ve barış için çaba sarf ediyoruz ve bu yöndeki çabalarımıza da her taraftan destek görüyoruz" diye konuştu.

Çavuşoğlu, Türkiye ve Ermenistan arasındaki normalleşme sürecinden Azerbaycan'ın da memnun olduğunu kaydetti.

Bakan Çavuşoğlu, bölgedeki istikrar ve barışın herkesin yararına olduğunu belirterek, "Bu yönde adımlar atmaya devam edeceğiz. Bu konuda Sayın Dışişleri Bakanı Ararat beyle de mutabık kaldık" ifadesini kullandı.

ÖN KOŞULSUZ GÖRÜŞME

Çavuşoğlu'na daveti için teşekkür eden Mirzoyan, "Bu davetin olumlu sinyal olduğunu düşünüyorum ve ben de olumlu karşıladım. Görüşmemizde, ön koşulsuz diplomatik ilişkilerin tesis edilmesi ve sınırların açılmasına yönelik normalleşme sürecinin devamı konusunda mutabık kaldık" diye konuştu.

Karşılıklı atanan özel temsilcilerin bu yönde çalışmaya devam ettiğine işaret eden Mirzoyan, "Umarım yakın zamanda sonuçlar olacak. Bölgemizde barışı ve refahı tesis etmek için bütün komşu ülkelerimizin gayret gösterdiğini görmek bizi sevindiriyor ve bu vizyon için çaba göstermeye Ermenistan'ın da hazır olduğunu ifade etmek istiyorum" ifadelerini kullandı.

NTV uygulamasını indirin, gelişmelerden haberdar olun

google-play app-store Huawei App Gallery

Sayfa Yükleniyor...