Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, AB ile müzakerelerde 17 numaralı "Ekonomik ve Parasal Politikalar" faslı açılışına katılmak üzere geldiği Brüksel'de gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Türkiye'nin AB'ye tam üye olma hedefinde olduğunu söyleyen Çavuşoğlu, şunları söyledi:

"Halklarımızın karşı karşıya kaldığı, terör gibi, marjinalleşme gibi, insan kaçakçılarına karşı, Avrupa ile ortak çalışmamız gerekiyor. Bugün Libya'nın yaşadığı sorunu gidermek için birlikte çalışıyoruz. Bu olumsuz gelişmelerin hepimize yansıması var, negatif anlamda. Bizim ilişkilerimiz sadece kriz yönetimiyle sınırlı kalmamalı. Türkiye-AB ilişkileri sağlam zeminde ilerlemeli. Hedefimiz tam üyelik. Türkiye tam üyelik için müzakereler başlattı, bu yoldan hiçbir zaman şaşmamamız lazım. 

Şu andaki işbirliği konjonktürel kalmamalı. 'Şu anda bazı sorunlar yaşıyoruz. Türkiye'ye ihtiyacımız var. Dolayısıyla Türkiye ile ilişkileri biraz daha geliştirelim ama sonrasına bakalım' yok.

Türkiye tam üyelik için başlattı müzakereleri. Hem de 2005 yılında, yani 10 sene önce ekim ayında başlatıldı müzakereler. Ama sadece 14 fasıl açılabildi. Karadağ bile bizden çok daha fazla faslı açabildi. Biz bundan memnunuz, Balkanların Avrupa-Atlantik entegrasyonunu destekliyoruz ama Türkiye'ye de haksızlık yapılmasın."

"ASKERİ İHTİYAÇLARA GÖRE ŞEKİLLENİYOR"

Irak'taki Başika kampına asker sevkiyatı konusuna da değinen Bakan, "Kuzey Irak ve Başika'daki askerlerimizin sayısının bazen azaltılması bazen artırılması askeri ihtiyaçlara göre düzenleniyor" dedi.

Çavuşoğlu şöyle devam etti:

"Bu kamplarda eğitim veren askerlerimiz var. eğitimlerdeki amaçlarımız DEAŞ'a karşı Irak'ı güçlendirmek. Irak'ın kendi içinde de çekişmeler var. Biz Irak'ın toprak bütünlüğü için herkesten daha fazla hasas olduk.

Türkiye bugün 2 tane yönetilemeyen ülke ile komşu. Buradaki olumsuz gelişmelerin Türkiye'ye doğrudan etkileri var."