Bakan Çavuşoğlu'dan muhalefete tezkere ziyareti

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Libya tezkeresi konusunda bilgi vermek üzere önce Kılıçdaroğlu'nu ardından Akşener'i ziyaret etti. Akşener ile görüşmesinin ardından açıklama yapan Çavuşoğlu, tezkerenin bugün Meclis'e gönderileceğini söyledi.

ntv.com.tr - Anadolu Ajansı 30.12.2019 - 12:03 | Son Güncelleme : 30.12.2019 - 19:04

Bakan Çavuşoğlu'dan muhalefete tezkere ziyareti

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Libya tezkeresi ile ilgili muhalefet partilerini ziyaret etti.

İlk olarak CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile bir araya gelen Çavuşoğlu, ardından İYİ Parti Genel Merkezi'ne giderek Meral Akşener ile görüştü. Çavuşoğlu iki lidere Libya tezkeresi konusunda bilgilendirmede bulundu.

Akşener ile görüşmesinin ardından açıklama yapan Çavuşoğlu, "Bugün itibarıyla tezkerenin gün içinde Sayın Cumhurbaşkanımızın imzasıyla Meclis'e gideceğini Cumhurbaşkanlığı makamından öğrendik" dedi. 

Çavuşoğlu, "Temaslarımız gayet güzel şekilde geçti. Bilgilendirmelerimizi yaptık. Her iki tarafla da görüş alışverişinde bulunduk. Hem Sayın Kılıçdaroğlu'na hem Sayın Akşener'e teşekkür ediyorum. Bizim görevimiz kritik durumlarda siyasileri bilgilendirmektir. Karar siyasi partilerindir. Her partinin görüşü farklı olabilir. Sayın Akşener İYİ Parti'nin bir karar vermediğini kendi aralarında istişare edeceklerini söyledi" diye konuştu.

''TEZKEREYE İHTİYACIMIZI ANLATTIK''

Çavuşoğlu, Kılıçdaroğlu ile yaptığı görüşmenin ardından ise "Niye tezkereye ihtiyaç duyduğumuzu kendilerine anlattık" ifadelerini kullandı.

CHP: OLUMSUZ BAKIYORUZ, DİPLOMASİYE ÖNCELİK VERİLMELİ

Açıklama yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı Ünal Çeviköz, "Suriye'deki durumun Libya'da olmasını istemiyoruz. Libya'ya asker göndermek çatışmaları yaygınlaştırır. Türkiye'nin diplomasiye öncelik vermesi gerekir. Eğer çatışmalar uzarsa Libya'dan da Suriye'ye benzer göçle karşı karşıya kalınabilir. Biz Meclis'e gelecek tezkereye olumsuz baktığımızı söylemek isterim" ifadelerini kullandı.

KILIÇDAROĞLU'DAN İYİ PARTİ VE SAADET PARTİSİ'NE ZİYARET

Bu arada CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'e ve Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu'na sürpriz bir ziyaret gerçekleştireceği öğrenildi.

Ziyaretler sürpriz zira, CHP liderinin bugünkü programında yalnızca Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşmesi vardı.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Libya tezkeresi için görüş alışverişinde bulunmak üzere ilk ziyaretini Saadet Partisi Genel Başkanı Karamollaoğlu'na yaptı.

Saadet Partisi'nin Balgat'taki çalışma ofisinde gerçekleşen görüşme yaklaşık 1 saat sürdü.

Görüşmede, CHP Genel Başkan Yardımcısı Ünal Çeviköz ve Grup Başkanvekili Engin Özkoç da hazır bulundu.

Görüşmenin ardından Kılıçdaroğlu ve Karamollaoğlu herhangi bir açıklama yapmadı.

CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun ikinci adresi İYİ Parti'ydi. 

İYİ Parti Genel Merkezinde gerçekleştirilen ve 1 saat süren görüşmede, CHP Genel Başkan Yardımcısı Ünal Çeviköz ve Grup Başkanvekili Engin Özkoç da hazır bulundu.

Ziyaretin ardından Kılıçdaroğlu ve Akşener, herhangi bir açıklama yapmadı.

Bu arada Akşener'in, görüşmenin ardından partisinin Başkanlık Divanı'nı topladığı öğrenildi.

Sayfa Yükleniyor...