Sendikaların rakamlarına göre Türkiye genelinde son dönemde 150'ye yakın okula ‘Bakan takdiriyle’ yönetici ataması yapıldı. Eğitimciler, Bakan’ı sadece olağanüstü hallerde kullanmak üzere verilen yetkiyi kadrolaşma amacıyla kullanmakla eleştiriyor.

İzmir'de de son dönemde 23 okulda sürpriz bir şekilde yönetim değişikliği oldu. Salih İşgören İlköğretim Okulu, bu okullardan biri ve okul müdürü bakan takdiriyle değiştirildi. Öğrenciler eski müdürlerine destek için salı günü okula gitmedi.

İzmir'de ‘Bakan takdiri’yle atama yapıldığı iddia edilen okullardan biri Güzelyalı İlköğretim Okulu. Sendikanın iddiasına göre, Bakan Hüseyin Çelik'in bir hemşehrisi okula müdür olarak atandı.

"AMAÇ KADROLAŞMA"
Eğitimcilere göre Milli Eğitim Bakanlığı, olanağanüstü haller için verilmiş bir yetkiyi kadrolaşma amacıyla kullanıyor.

EĞİTİM-BİR-SEN İzmir Başkanı Abdürrahim Şenocak, “Tabii Bakan’ın takdirine ve yetkilerine müdahale etmek istemeyiz ama şık bir durum olmadığını söylemeliyim. O kişiye sağlanan imtiyazı içimize sindiremedik” şeklinde konuştu.

Türk EĞİTİM-SEN ve EĞİTİM-BİR-SEN'e göre mahkemece iptal edilen Yönetici Atama Yönetmeliği’nin yerine bir an önce yeni bir yönetmelik çıkarılmazsa bu tür şikayetler devam edecek.