NTV

Bakan da yakındı: Kurumlar e-devlete direniyor

Türkiye

Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz, kurumsal taassubun bilgi paylaşımındaki en büyük engellerden olduğunu söyledi.

CeBIT Eurasia'daki ''Bilişim Zirvesi'09'' kapsamında düzenlenen E-Devlet Konferansı'nda konuşan Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz, bilgi paylaşımı konusunda karşılarındaki en büyük engelin devlet kurumlarındaki taassup olduğunu söyledi.

Kamu yönetiminde yeni süreçlerin tarif edilmesi kapsamında merkez yönetim reformu, yerel yönetimler reformu, bürokrasiyi azaltmaya yönelik çalışmalar, işlevini kaybetmiş birimlerin kapatılması gibi çalışmalar yaptıklarını anlatan Yılmaz, ''Bütün bunlar önemli ama yeniden organize etmekle de olmuyor. Kamudaki zihniyetin de dönüşmesi gerekli” şeklinde konuştu.

Bakan şöyle devam etti: “Vatandaşa sunulan hizmetlerde özellikle kamu kurumları arasındaki bilgi belge alışverişinde vatandaşı aracı kılan ve kapı kapı dolaştıran zihniyetin sona ermesi lazım. Artık bugün geldiğimiz dünyada vatandaşı gereksiz yere yoran bir anlayışın bitmesi gerekiyor. Bence e-devlet konusunda yeterince, çok daha hızlı ilerleyemememizin en önemli nedeni, kurumlardaki direnç. Kurumsal taassup, bu bilgi paylaşımında en önemli engellerden birisi. Buradan bütün kurumlarımızın yöneticilerine bir çağrıda bulunmak istiyorum. Onlar ücretlerini bu halkın vergileriyle alan insanlar ve halka en kolay, en etkili şekilde hizmet etmek durumundalar. Kurumlarının çıkarlarından önce ülkenin, halkın çıkarlarını düşünmek zorundalar.''

Bakan Yılmaz, burada esas hadisenin, belgeleri azaltmak değil, vatandaş odaklı, birey odaklı yönetimin hakim hale gelmesi olduğunu belirterek, ''Önümüzdeki dönemde bunu içselleştirdikçe, uygulamada kısa vadede olacak eksikliklerin, aksaklıkların da giderileceğini, orta vadede de çok daha etkili bir kamu hizmeti sunumunun gerçekleşeceğini düşünüyoruz'' diye konuştu.