Bakan Gönül 'sivil darbe'ye güldü

Üç generalin açığa alınmasıyla ilgili kararda imzası bulunan Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, sürecin böyle gerektirdiğini söyledi. Muhalefetin “sivil darbe” iddiasına gülerek yanıt veren Gönül, “Takdir basının” dedi.

26.11.2010 - 11:53

Bakan Gönül 'sivil darbe'ye güldü

Haklarında açılmış davalar nedeniyle Jandarma Tümgeneral halil Helvacıoğlu, Tümgeneral Gürbüz Kaya ve Tuğamiral Abdullah Gevramoğlu açığa alınmıştı.

Tümgeneral Kaya ve Tuğamiral Gevramoğlu’nun açığa alınması kararında imzası olan Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Genelkurmay Başkanlığının olayları kronolojik sırayla açıkladığını belirten Gönül, ''Bence fevkalade isabetli oldu. Bize ayrı ayrı soracağınız şeylerde, topluca cevabını bulmuş oldunuz'' dedi.

Bir gazetecinin, ''Genelkurmay'ın 3 generali terfi ettirme, hükümetin ise bunları emekli etme çabası içinde olduğunu'' ifade ederek, bununla ilgili görüşünü sorması üzerine Bakan Gönül, şöyle dedi:

''926 sayılı kanunun 65. maddesinde bakana verilmiş yetki, 2 bakan tarafından kullanılmıştır. Süreç böyle gerekmiştir. Böyle yapılmıştır. Şimdi bunu çok fazla irdelemek, düşünün ki, çok önemli 3 kamu görevlisinden bahsediyoruz, onların şahsi haklarından bahsediyoruz, personel meselesinden bahsediyoruz.

Böyle detaya girmek, insanların bir şekilde rencide olmasına sebebiyet verir. Onun için bu konuda daha fazla konuşmayalım. Genelkurmay fevkalade güzel bir açıklama yapmıştır. Şimdi konu yargıdadır, bekleyelim.''

Bir gazetecinin, 3 generalin görevden alınmasını CHP'nin ''sivil darbe'' olarak nitelendirdiğini hatırlatması üzerine Gönül, gülümseyerek ''Takdir basınındır, takdir kamuoyunundur'' diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...