Bakan Koca'dan İran'daki Türk vatandaşlarına uyarı

Corona virüs önlemlerine ilişkin açıklama yapan Sağlık Bakanı Koca, İran'da bulunan Türk vatandaşlarını uyardı, "Sınırları zorlamayın" dedi. Koca, "Gelecek vatandaşlarımız 14 gün gözlem altında tutulacaklarını bilmeli" ifadelerini kullandı.

ntv.com.tr 27.02.2020 - 14:19

Bakan Koca'dan İran'daki Türk vatandaşlarına uyarı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesindeki Gürbulak Sınır Kapısı'ndaki corona virüs tedbirlerini inceledi.

Burada kurulan sahra hastanesini ziyaret ederek çalışmalarla ilgili bilgi alan Koca, ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu.

İran'dan hava ve kara yoluyla gelmek isteyen vatandaşların olduğunu söyleyen Bakan, sağlık taramasından geçirilen kişileri sınır kapısında kurulan sahra hastanesinde gözetim ve izolasyon altında tutacaklarını kaydetti.

"Gürbulak Sınır Kapısı'nda aldığımız ve takip ettiğimiz 60 kişi var ve bu kişiler içinde sağlık belirtisi bu anlamda soğuk algınlığı belirtisi olduğunu bildiğimiz 3 kişiyi hastane ortamına aldık" diyen Koca, "Bunun dışındaki hastalıkları olan Kum ve Meşhed geçmişi olan 10 kişi ayrı bir ünitede barındırıyoruz. Onları daha yakın takip etmek istiyoruz" ifadelerini kullandı.

"SINIRLARI ZORLAMAYIN"

Koca, sınır kapılarında tüm tedbirlerin alındığını vurgulayarak şunları kaydetti:

"İran'da olan vatandaşlarımızın, sınırları zorlamamalarını, bulundukları ortamda, evde veya otelde mümkün mertebe dışarı çıkmadan bulundukları ortamı havalandırmalarını, maskeli olmaları gerektiğini, özellikle kişisel hijyen ve el yıkama dahil olmak üzere yakın temasın olmaması gerektiğini, bu dönemde bizim imkanlar ölçüsünde sınırdan belli şartlarla alıp 14 gün zorunlu olarak gözetim altına alacağımızı bilmelerini, buna göre gelme noktasında bir irade içinde olmalarını özellikle söylemek istiyorum. Doğubayazıt Hastanesi var, riskli gördüğümüz ve bu anlamda sağlık sorunu şüphesi olarak tespit ettiğimiz kişileri Doğubayazıt'a almış oluyoruz. Şu an orada da bugün ilave ettiğimiz 3 kişiyle 18 vatandaşımız bulunuyor. Bu vatandaşlarımızın hiçbirinin 38'i gecen bir ateş bulgusu yok. Solunum sıkıntısı yok. Öksürük ve boğaz ağrısı gibi yakınmaları var. Biz hassasiyet gösterip daha yakın takip etmek istiyoruz."

YATAK KAPASİTESİ ARTACAK

Şu an bölgede 37 personelin 27 ambulansla görev yaptığını aktaran Koca, yatak kapasitelerini de akşama kadar 220'ye çıkaracaklarını dile getirdi.

Dünya Sağlık Örgütü ile sürekli iletişim halinde olduklarına değinen Koca, "Alınan tedbirleri Dünya Sağlık Örgütünün bize önerdiklerinden daha ötesinde yaptığımızı belirtmek istiyorum. Sadece nasıl takip ettiğimize örnek olsun diye söylüyorum. Amerika halen Güney Kore'den gelen yolculara termal kamera uygulanıp uygulanmayacağını tartışıyor. Biz neredeyse bir ay oldu, bütün yolculara uyguluyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

METRODA VİRÜS ÖNLEMİ

Sayfa Yükleniyor...