Bakan Nabi Avcı: Güzelliklerimizi yeteri kadar tanıtamıyoruz

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, yenileme çalışmaları süren Göbekli Tepe'yi anlattı. Avcı, "Bizim sorunumuz güzelliklerimizi önce kendimiz bilmiyoruz sonra tanıtımını yapamıyoruz" dedi.

ntv.com.tr 17.11.2016 - 17:50

Bakan Nabi Avcı: Güzelliklerimizi yeteri kadar tanıtamıyoruz

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Şanlıurfa'da bulunan Arkeoloji Müzesi'nde NTV Diyarbakır Temsilcisi Nizamettin Kaplan'ın sorularını yanıtladı.

Avcı, Doğuş Grubu öncülüğünde yenilenmekte olan "Göbekli Tepe" yi anlattı.

Avcı'nın konuşmasından satır başları şöyle:

"Göbekli Tepe arkeoloji dünyasında devrim niteliğinde bir buluş. Kazılarda ortaya çıkan eserlerin nasıl üretildikleri tartışılıyor. Bilim dünyasında en gözde olan senaryo buranın inanç merkezi olarak oluşturulduğu. Fakat Göbekli Tepe’nin henüz nasıl bir işleme sahip olduğu ne için oluşturulduğu konusunda kesin bilgi yok. Cazibesi de buradan geliyor. Burası günümüzden yaklaşık 11 bin 500 yıl öncesine, piramitlerden 7 bin yıl öncesine tarihleniyor.

Dünyada bulunan en eski buluntulardan bile önce bulunan bir eser Göbekli Tepe. Daha önce bulunan buluntularda insanların yerleşik düzene çıktıkları sonra dini tapınaklar inşa ettikleri. Göbekli tepe bunu çürütüyor.

Göbekli Tepe’de insanlar henüz yerleşik bir hayata geçmeden bu yapıları oluşturmuş. 11 bin 500 yıl öncesinde bunun olmaması gerekiyor ama olmuş. Göbekli tepenin cazibesi biraz da bu muammadan geliyor. Arkeoloji dünyasında yeni teoriler duyarsak şaşırmayacağız.

"GÜZELLİKLERİMİZİ BİLMİYOR, TANITIMINI YAPAMIYORUZ"

Göbekli Tepe bu güne kadar bildiklerimizin dışında bir alan oluşturuyor. Bu Türkiye’nin kültürel etkinlikleri açısından da çarpıcı bir örnek. Türkiye bu güne kadar tanıtımda deniz kum güneş ile kendini tanıtıyor. Ama Türkiye bunlarla sınırlı değil. Türkiye barındırdığı kültürel etkinlikler ile olağanüstü bir cazibe merkezi olmayı hak ediyor.

Urfa dini, müzik, gastronomi açısından olağanüstü bir şehir. Van için de aynı şeyi söyledim. Van başka ülkelerin elinde olsa sadece Van Kedisi ile bir cazibe merkezi haline getirir. Bizim sorunumuz güzelliklerimizi önce kendimiz bilmiyoruz sonra tanıtımını yapamıyoruz.

TERÖR VE 15 TEMMUZ'UN TURİZME ETKİSİ

2016 turizm bakımından iyi bir yıl olmadı. Bunu besleyen faktörlerden biri de terör saldırıları ve bunun yansıtılış biçimleri. Terör sadece Türkiye’nin sorunu değil, her yerde oluyor. Ama dikkat ederseniz biz çok öne çıkartılıyoruz. Türkiye dünyanın her yerinden daha tehlikeli bir yer haline getirilmeye çalışılıyor.

Biz bunu Gezi olaylarından beri biliyoruz. Şu an Amerika’da çok çatışmalar yaşanıyor. Ama hiçbir olay Gezi Olayları’ndaki gibi canlı yayınlanmıyor. Burda sistematik bir çaba var. İnşallah 2017- 2018’de daha iyi yerde olacak turizm. Biz bunları aşarız. Ama 15 Temmuz’da sanki bir destan yazılmamış gibi gösteriliyor. FETÖ’nün uzantılarının propagandalarının da etkisiyle bu hale geliyor.

SUR'DAKİ TARİHİ YAPILAR

Sur’daki tarihi eserleri gruplandırdık. 10 bölgede restorasyon labarotuvarı kurduk. Sur’da da gerekli resterasyonu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile yürütüyoruz.

(Topkapı Sarayı'ndaki çatlaklar) Topkapı Sarayı’nda duvarlardaki çatlaklar 1 buçuk yıl önce ortaya çıktı. Bunun nedenlerini ölçmek için kubbe baskısı alt yapı çalışmaları yapıldı. Çevresini araştırmak için 26 kuyu açıldı. Başta hazine dairesi olmak üzere çatlakların düzeltilmesi mümkün. Zemin etütleri ile düzeltilecek. Sarayın belli dönemlerinde de çalışmalarımız sürüyor.

"ESKİŞEHİR MAÇI YENİ STATTA"

Henüz resmi bir açılış yapılmadı ama Eskişehir inşallah bu haftaki maçını yeni statında oynayacak.

NABİ AVCI: 2016 TURİZM BAKIMINDAN İYİ BİR YIL OLMADI

Sayfa Yükleniyor...