Bakan Şahin'den Genç'e 100 bin liralık dava

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Şahin, CHP Tunceli Milletvekili Genç'e, Meclis'te kendisini hedef alan sözleri nedeniyle 100 bin liralık tazminat davası açacak.

27.04.2013 - 09:35

Bakan Şahin'den Genç'e 100 bin liralık dava

TBMM Genel Kurulu'nda CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin arasında yaşanan polemik, yargıya taşınıyor.

Bakan Fatma Şahin, kendisine "Atatürk olmasa kimbilir hangi tarikat şeyhinin kaçıncı hanımı olurdunuz?" diyen CHP'li Kamer Genç'e 100 bin liralık manevi tazminat davası açmaya hazırlanıyor.

Davanın kazanılması durumunda ise, söz konusu paranın, Bakanlığa ait bir projede kullanılacağı kaydedildi.

TBMM Genel Kurulu'nda, önceki gün mevzuatlardaki ''özürlü'', ''sakat'' ve ''çürük'' gibi ifadelerin ''engelli'' olarak değiştirilmesini öngören tasarının soru-cevap bölümünde tartışma yaşanmış, CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç, Çanakkale ile ilgili hazırladığı çalışmada Atatürk'ün ismini geçirmediğini iddia ettiği Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin'i, "Atatürk kelimesini anmak, sizi çok mu rahatsız ediyor? Acaba bu Cumhuriyet'i kurmasaydı, siz hangi devletin vatandaşıydınız, o makamda oturacak mıydınız? Otursaydınız hangi tarikat mensubu kitlenin, bilmem kaçıncı hanımı durumuna düşerdiniz. Atatürk'ün getirdiği nimetleri inkar etmeyin'' sözleri ile eleştirmişti. Genel Kurul'da yapılan oylama sonucunda, Genç'e kınama cezası verilmişti.

MECLİS BAŞKANI DA KINADI
CHP'li Kamer Genç'in, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin'e sarfettiği sözlere, Meclis Başkanı Cemil Çiçek'ten de sert tepki geldi.

"Meclis'in ve milletvekillerinin saygınlığına yakışmayacak üsluptaki söz konusu ifadeleri şiddetle kınıyorum" diyen Çiçek, Meclis Genel Kurulu'nu hassasiyet göstererek Kamer Genç'e kınama cezası vermesinden dolayı kutladı.

BAKAN ŞAHİN: CHP BENDEN ÖZÜR DİLEDİ
Olayın ardından Genç'e kınama cezası veren parlamentoya teşekkür eden Bakan Şahin, ''Ben kendisini milletvekili olarak da kabul etmiyorum, bir erkeğin, bir kadına, hem de Türkiye Cumhuriyeti’nin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı’na, seçilmiş bir kadına, bir Anadolu kadınına bunu söylemesi onun ne kadar seviyesiz, ahlaksız olduğunu gösteriyor. Biz hukuki mücadelemizi de yapacağız'' dedi.

Genç'in konuşmasının ardından CHP'nin özür dilediğini açıklayan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, şunları söyledi:

''Parti de özür diledi. Sayın CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi akşam beni aradı, çok üzgün olduğunu söyledi. Parlamentoda toplu bir özür ve kınama çıktı. Parlamento kendine düşeni yaptı, onu yalnızlaştırdı ve zavallı halde bırakmış oldu.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...