Bir süre önce İspanyol basınına verdiği bir demeç kaynak gösterilerek 'emekli maaşaları yüksek' dediği yönünde haberler çıkan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'e, Meclis'te bu maaşlar soruldu.

Soru için milletvekillerine teşekkür eden Şimşek, 4 kardeşini örnek gösterdi.

Şimşek, "...Benim 4 kardeşim var. Üçü öğretmen emeklisi, biri de Bayındırlık'tan emekli. Bunların durumlarını çok iyi biliyorum" dedi.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, İktidarları döneminde emeklilerin maaşlarının enflasyonun kat kat üzerinde yükseltildiğini söyledi.

Bakan Şimşek, milletvekillerinin, TBMM Genel Kurulunda görüşülen 2011 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısının maddeleri üzerindeki sorularını yanıtladı.

Milletvekillerine emekli maaşlarıyla ilgili soru yönelttikleri için teşekkür eden Bakan Şimşek, ziyaretine gelen bir İspanyol gazetecinin, ''İspanya'da emekli maaşları azaltılıyor, yaş yükseltiliyor. Sizde de böyle bir çalışma var mı?'' diye sorduğunu anlattı. Şimşek soruyu, ''Bizde böyle bir çalışma yok. Tam aksine emeklilerimizin maaşlarını bu yıl en düşüğü için 4 kat artırıyoruz. En yüksek emekli maaşını en az yüzde 8 artırıyoruz. O da enflasyon öngörüsünün üzerinde'' şeklinde yanıtladığını aktardı.

"AÇIKLAMAM ÇARPITILDI"
İspanyol gazeteciye, emeklilik yaşında bir artış olmadığını da söylediğini anlatan Şimşek, şöyle devam etti:

''90'lı yıllarda popülist yaklaşımlarla emeklilik yaşı 38 ve 43'e indirildi. Bu yaşlarda insanların emekli edilmesi çılgınlık. Türkiye'de esas çılgınlık olan şey maaşlar değil. Vatandaşımızın halen 50 yaşın altında emekli oluyor olmasıdır. Aslında bu insanlarımızın çalışıyor ve üretiyor olması lazım.

Eğer bu olmasaydı, bugün emeklilerimize çok daha fazla imkan ayırabilecektik. Bu kadar genç yaşta bu kadar çok sayıda emeklimiz olmazdı. Bu çerçevede bir açıklama yaptım daha önce ama maalesef çarpıtıldı.

"4 KARDEŞİM EMEKLİ"
Emeklilerin maaşları bizim dönemde çok ciddi şekilde yükseltilmiştir. Enflasyonun kat kat üzerinde üzerinde yükseltilmiştir. Benim 4 kardeşim var. Üçü öğretmen emeklisi, biri de Bayındırlık'tan emekli. Bunların durumlarını çok iyi biliyorum. Türkiye'nin imkanları arttıkça, refah düzeyi yükseldikçe bu mutlaka toplumun tüm kesimlerine yansıyor.''