Bilim ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık ile birlikte Adana'da sanayici ve işadamlarıyla bir araya gelen Taner Yıldız, daha sonra elektrik dağıtım toplantısına katıldı.

Toplantı öncesinde gazetecilerin 7 Haziran seçimleriyle ilgili sorularını yanıtlayan Bakan Yıldız, 8 bin kişinin üzerinde bir ekiple bir çalışma yapılıp gerekli önlemlerin alındığını belirterek, "Yaptığımız tüm teknik çalışmalar büyük bir dikkatle takip ediliyor. Tüm izinler kaldırıldı. Bir problem öngörmüyoruz. Herhangi bir siyasi partinin özellikle elektriğin arkasına sığınarak bir siyasi söylem geliştirmesini doğru bulmadığımızı uygulamalarımızla göstereceğiz" diye konuştu.

CHP'NİN 'MERKEZ TÜRKİYE' PROJESİNİ ELEŞTİRİ

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile birlikte sanayici ve işadamlarıyla katıldığı toplantı sonrasında açıklamalarda bulunan Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Adana'nın birçok bölgeye göre çok farklı avantajlara sahip olduğunu söyledi. Mersin'de kurulacak nükleer santralin bazı parçalarının imalatının Adana'da yapılabileceğini vurgulayan Bakan Işık şöyle konuştu:

"Teşvik var, ihtiyaç var, insan kaynağı var. Adana'da sanayi kültürü de var. Un var, yağ var, şeker var, inşallah beraber helvayı yapacağız. Adana sıçramayı ancak ARGE ve inovasyon ile yakalayabilir. Hükümet olarak her türlü altyapı hazırladık. İmkanlarımız var istiyoruz ki Adana'ya daha çok proje çıksın. Adana'dan Ankara'ya daha çok başvuru gelsin. Sadece Ankara değil 450 milyon Euro Ufuk 2020 programına verdik. 80 milyar Euro'luk ARGE bütçesi var Avrupa'da. Adana'da üniversitemiz, sanayimiz bir araya gelsin, 80 milyar Euro'dan ne kadar alabiliyorsa alsın, hazır. Para hazır, kaynak var ancak kaynağa erişecek insan unsurunda şuanda sıkıntı çekiyoruz. Hükümetimiz ARGE ve inovasyona çok büyük destekler veriyor ve artık Çin'le değil, Almanya, İtalya, Fransa ile rekabet eden bir ülke olmaya gayret gösteriyor. Aynı gayreti sanayimizden ve üniversitedeki hocalarımızdan bekliyoruz. Türkiye her dönemde hızlı büyüyor ama istikrarda bozulma olursa Türkiye patinaj yapmaya, geri gitmeye başlıyor. Bu da yıllarımızı çalıyor. Adana'da güzel bir iklim var. İnanıyorum ki Adana, 7 Haziran'da Türkiye'nin istikrarını devam ettireceği desteği verecektir."