Bakan teşekkür bekliyor

Çevre Bakanı Eroğlu, "Allianoi antik kenti için üzerine düşenleri yerine getirdiklerini söyleyerek "Bazıları teşekkür edecekleri yerde konuşuyorlar, biz korumaya çalışıyoruz" dedi.

Haberler 21.10.2010 - 11:08

Bakan teşekkür bekliyor

Ilısu'ya giden Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, dönüşte gazetecilerin karşısına çıktı.

Alianoi'nin tarihte Paşa Ilıcası olarak bilindiğini ve bölgenin Alianoi olduğuna yönelik bir belge bulunmadığını belirten Eroğlu, YÖK'ten konuyu incelemesini istediklerini aktardı.

Eroğlu, şöyle konuştu:

''YÖK incelesin Alianoi ise Alianoi, Paşa Ilıcası ise Paşa Ilıcası bizi ilgilendirmiyor. Biz korumak için her türlü gayreti sarf ediyoruz. Başkaları sadece konuşuyor ama biz korumak için gayret gösteriyoruz. Konuşanların hiç birinin benim yaptıklarımın zerresi kadar yaptığı bir şey yok.

Çalışmalar bilim kurullarının raporları doğrultusunda yapılıyor. Konunun sahibi olmamamıza karşın, burasının korunması için destek veren biziz ama hedef tahtası haline geliyoruz. Ben buna isyan ediyorum.

Buradaki eserler bir sütun ve çeşmeden ibaret. Her yerde var. Biz çıkarmasak kimsenin haberi yoktu. Benim işim baraj yapmak ama burayı daha iyi korumak için üzerimize düşeni hakkıyla yerine getirdik. Bazıları teşekkür edecekleri yerde konuşuyorlar. Bizden başka kimse burası için bir şey yapmıyor, biz korumaya çalışıyoruz ama hedef tahtası haline geliyoruz.''

Buraya yapılacak barajın yılda 55 milyon lira gelir getireceğini ifade eden Eroğlu, yaşanan gecikme nedeniyle çiftçilerin 175 milyon lira kaybı olduğunu savundu.

Hasankeyf'deki çalışmalara da değinen Eroğlu, ''Ilısu Barajı Hasankefy için bir fırsattır. Kültür ve Turizm bakanlığının bütün 'deki arkeolojik kazılara ayırdığı paradan daha fazlasını buraya harcıyoruz. Bugüne kadar 30-40 milyon lira harcadık'' dedi.

Çıkan eserleri kimse düşünmezken kendisinin müze yapılmasını teklif ettiğini anlatan Eroğlu, ''Baraj olmasa köprü tamamen elden gidiyordu, tarihi eserler yok olacaktı, o zaman neredeydi çevreciler, neredeydi sanatçılar? Hassasiyetlerine teşekkür ediyorum, hepsinin başımın üzerinde yeri var ancak sadece konuşmayla olmaz, 'ellerini biraz da cüzdanların atsınlar' dedim. Her türlü tekliflerine açığız'' diye konuştu.

Sayfa Yükleniyor...