Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Dünya Uyuşturucu Kullanımı ve Kaçakçılığı ile Mücadele Günü nedeniyle yayımladığı mesajda, “Madde bağımlılığı yol açtığı ruhsal, fiziksel, toplumsal ve sosyo-ekonomik sorunlar nedeniyle dünya çapında tehlike oluşturmaktadır. Bağımlı bireyin kendisine olduğu kadar çevresine de ciddi zararlar vermesi nedeniyle uyuşturucu madde kullanımı toplum sağlığını, güvenliğini ve esenliğini tehdit eden önemli bir toplumsal sorun olmaktadır. Uyuşturucu madde ticareti ve kullanımı, üretim ve tüketim bölgeleri arasında bulunan hassas coğrafi konumu nedeniyle ülkemiz açısından da ciddi bir tehdit unsuru oluşturmaktadır. Özellikle terörün ve organize suç örgütlerinin finansman araçlarından biri olan uyuşturucu ticaretini önlemek, terör örgütlerinin maddi gücünü zayıflatmak bakımından da önemlidir. Uyuşturucuyla mücadele aynı zamanda terörle mücadeledir. Bilinmelidir ki uyuşturucu kullanımını teşvik etmek, kullanımına aracılık etmek, uyuşturucu temini ve satışını gerçekleştirmek terör ve insanlık suçudur. Uyuşturucu madde kullanımından çıkar sağlayan kesimlerin yaygınlığı ve uyuşturucuyu yayma yolundaki araçların çeşitliliği, uyuşturucu ile mücadelenin kapsamlı ve organize şekilde, kurumlar arası ve toplumsal işbirliği içerisinde gerçekleştirilmesini zorunlu kılmaktadır. Bu büyük tehditle mücadelede başta aileler olmak üzere tüm kurum ve kuruluşlara ve medyaya önemli görevler düşmektedir” ifadelerini kullandı.

“UYUŞTURUCUYLA MÜCADELE KONUSUNDA BAŞBAKANLIĞIMIZIN KOORDİNASYONUNDA İLGİLİ 8 BAKANLIK VE ÇOK SAYIDA KURULUŞUN KATILIMLARI İLE KURULLAR OLUŞTURULMUŞTUR”

Uyuşturucu ile mücadelede kullanılabilecek en etkin aracın öncelikle denetim ve kontrollerle risk grubunu oluşturan gençlerin ve çocukların bağımlılık yapıcı maddelerden uzak tutulması olduğunu belirten Tüfenkci, şunları kaydetti:

“Bu amaçla çocuklar, gençler ve ailelere yapılacak bilinçlendirme çalışmaları hayati önem taşımaktadır. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı olarak temel hedefimiz, yasal ticaretin kolaylaştırılmasını sağlamak, yasa dışı ticaret ve kaçakçılıkla etkin mücadele etmektir. Bu amaçla uyuşturucu ve madde kaçakçılığı üzerinde hassasiyetle durarak, etkin ve özverili bir mücadele yürütmekteyiz. Bakanlık olarak uyuşturucuyla mücadelede politikamız; narkotik madde kaçakçılığına yönelik ulusal ve uluslararası trendlerin, gelişmelerin ve teknolojilerin takip edilerek süratle değerlendirilmesi, gerekli politikaların gecikmeksizin uygulanması, elde edilen verilerin mücadeleci birimlerimize aktarılması ve eğitim, bilgi, tecrübe ve teknik cihazlar yönünden gerekli imkânların sağlanmasıdır. Uyuşturucuyla mücadele konusunda Başbakanlığımızın koordinasyonunda ilgili 8 bakanlık ve çok sayıda kuruluşun katılımları ile kurullar oluşturulmuştur. Söz konusu kurullarda Bakanlığımız her kademede ve etkin şekilde görevini yerine getirmektedir. Ülkemizin diğer kolluk kuvvetleri ile Bakanlığımız Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğünce yürütülen başarılı operasyonlar sonucunda uyuşturucu şebekelerine büyük darbeler vurulmakta, ülkemiz ve dünya gençliğinin geleceğinin zehirlenmesinin önüne geçilmektedir. Bu amaçla; Bakanlığımızca tüm maddi olanaklar sonuna kadar seferber edilmekte, modern yardımcı teknik ekipmanlar kullanılmakta, eğitimli ve nitelikli personelimizin yanı sıra yetiştirdiğimiz narkotik dedektör köpekler de riskli görülen idarelerimizde görevlendirilmektedir.”

“6 AYLIK SÜREDE ELE GEÇİRİLEN UYUŞTURUCU MİKTARI 1 TON 418 KİLOGRAM OLMUŞTUR”

“Gümrük Muhafaza Genel Müdürlüğü personelimizin yurt genelinde yürüttüğü operasyonlarla 2015 yılında 2 ton 700 kilogram uyuşturucu ele geçirilmiştir” diyen Tüfenkci, “2016 yılının başından bu güne kadar geçen yaklaşık 6 aylık sürede ise ele geçirilen uyuşturucu miktarı 1 ton 418 kilogram olmuştur. Yasa dışı uyuşturucu madde ticareti ile mücadelede Bakanlık olarak riskli görülen tüm sınır kapılarımızı dünyada sayılı ülkelerce kullanılan X-Ray, tren X-Ray, sentetik kannabinoid tespit cihazları gibi çok sayıda modern teknik ekipman ile donattık. Kara Kapıları Taşıt Takip Programı, Kaçakçılık Bilgi Bankası, GÜVAS, BİLGE gibi aktif denetim ve izleme sağlayan programların yanında 2015 yılı içinde Yat Takip Programı ile Varış Öncesi Yolcu Bildirimi programlarını uygulamaya koyduk. Bakanlığımızda 58 izleme ekranında 27 operatörün görev yapabileceği çok daha modern ve nitelikli bir Komuta Kontrol Merkezi’ni faaliyete geçirdik. Geniş bir platformda hizmet verebilecek modern bir Köpek Eğitim Merkezi’ni faaliyete geçirdik ve dedektör köpek sayımızı 110’a yükselttik. Bakanlığımız personeline ileri düzey narkotik eğitimi verdik ve tecrübelerimizi Kırgızistan Gümrük personeline de aktardık, Alman ve Azerbaycan Gümrük İdareleri ile uluslararası operasyonel çalışmalar gerçekleştirdik. ’Uyuşturucu Maddeler ve Kaçakçılığıyla Mücadele’ adında bir kitap hazırladık ve ilgili tüm kurum ve kuruluşlara dağıttık. ’Sentetik Kannabinoid Türü Uyuşturucularla Mücadele Eylem Planı’ hazırlayarak uygulamaya koyduk” açıklamasında bulundu.

Tüfenkci, mesajına şöyle devam etti:

“Bakanlığımızca insan ve toplum sağlığının korunması ve terörün finansman kaynağının kurutulması amacıyla uyuşturucu madde kaçakçılığı ile mücadele alanında 7 gün 24 saat büyük bir özveri ile yürüttüğümüz çalışmalarımız, önümüzdeki süreçte de en üst düzeyde büyük bir kararlılıkla sürdürülmeye devam edecektir. Bu vesileyle 26 Haziran Dünya Uyuşturucu Kullanımı ve Kaçakçılığıyla Mücadele Günü’nün bu alanda farkındalık yaratarak toplumsal bilincin artırılmasına katkı sağlamasını ve uyuşturucunun başta ülkemiz ve dünya için tehdit unsuru olmaktan çıkmasını temenni ediyorum.”