Bakan: Umudumuzu yitirmek istemiyoruz

Bursa'da maden ocağında meydana gelen grizu patlaması sonucu 19 işçinin göçük altında kalmasıyla ilgili, Bakan Ömer Dinçer, gece yarısından sonra basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

11.12.2009 - 04:50

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, Bursa Valisi Şehabettin Harput ile birlikte gittiği maden ocağında 'umutlarımızı yitirmek istemiyoruz' dedi.


Bakan Dinçer, Bursa'nın Mustafakemalpaşa ilçesi Devecikonağı beldesindeki maden ocağında meydana gelen grizu patlaması sonucu göçük altında kalan 19 işçiyle ilgili gece yarısından sonra basın mensuplarının karşısına çıktı. Dinçer, "Yüreğimizi yakan bir kaza meydana geldi. Hepimize geçmiş olsun. Umarım endişelerimiz gerçek olmaz ve umutlar tazelenir" dedi.

"ÇALIŞMALAR YAVAŞ İLERLİYOR"
"19 işçi mahsur durumda" diyen Dinçer, "Dün saat 19.30 itibariyle yaşanan kazaya ilgili, aşağı yukarı yarım saat 45 dakiaklık gecikmeyle bize bilgi ulaştı ve olaya müdahale edildi. Dursunbey, Tunçbilek ve Soma'dan gelen kurtarma ekipleri ve Bursa'daki ekiplerle çalışmalar devam ediyor. Ama maalesef yumuşak zemin nedeniyle yavaş ilerliyor. Arkadaşlar bedenen bir çalışma yürütüyorlar" şeklinde konuştu.

"30 METRE MESAFEDEYİZ"
"Kömür ve molozlar ellerle taşınıyor. Makine olmasına rağmen risk nedeniyle çalıştırılamıyor ve çalışmaların sabaha kadar devam etme ihtimali var" diyen Dinçer, "İlk anda neden müdahale edilemedi?' sorusuna, "Gaz yoğunluğu nedeniyle... Şu an her şey normal ve çalışmalar sürüyor. Şu anda işçilerin olduğu yere tahminen 30 metrelik mesafedeyiz" ifadelerini kullandı.

Bakan Dinçer, cesetlere ulaşıldı haberlerine ilişkin, "İtibar etmeyin. Sabırla ve umutla çalışıyoruz. İşçilere ulaşmaya çalışıyoruz. Umarız ki canlı ulaşırız. Ancak şu anda bir ipucu yok..." dedi.

"BİR ŞEY DEĞİŞMEZDİ"
Zonguldak'tan yola çıkan ekibin zamanında gelmesi durumunda bir değişiklik olup olmayacağı sorusuna Dinçer, "Herhangi bir şey değişmezdi. Çünkü şartlar ve yer itibariyle aynı zamanda kanuna göre, çok sayıda insan istihdam edilemiyor. Belirli sayıda insan çıalışabiliyor. Kurtarma ekibinin çok sayıda olması, sürecin kısalacağı anlamı taşımıyor. Aşağıda çalışanlar da Zonguldak'tan gelecek olanlar kadar profesyonel. Özellikle Dursunbey ve Tunçbilek'ten gelenler benzer durumları yaşamış tecrübeli arkadaşlar. Bu noktada endişe duyulacak bir şey yok" yanıtını verdi.

"DÜZGÜN ÇALIŞAN BİR FİRMA"
"Zonguladak'tan helikopterle beklenen ekip, hava şartları nedeniyle geri döndü. Yine de karayoluyla ulaştırmaya çalışıyoruz. Her şey kontrol altında ve sabırla bekleyeceğiz" diyen Dinçer, şirketle ilgili de, "Bizim denetlediğimiz firmalardan biri. 1983'ten beri çalışıyor ve o zamandan bu yana kaza atlatmış değil. Genel hatlarıyla düzgün çalışan bir firma. Mayıs 2009'da burayı denetlemişiz; iş sağlığı ve güvenliği açısından tedbirler tavsiye etmişiz. Ama aşağıdaki durumun ne olduğu, kurtarma çalışmaları tamamlandıktan sonrabelli olacak" açıklamalarında bulundu.

İŞÇİLER ÖLDÜ AÇIKLAMASINA...
CHP Bursa Milletvekili Abdullah Özer'in, '19 işçi hayatını kaybetti' açıklaması ve olay yerine geç geldiği yorumlarıyla ilgili olarak da Bakan, "Biz hadiseden hemen sonra yola çıktık. Ama, maalesef bu bölgedeki sis nedeniyle helikopterler çalışamadı ve karayoluyla ne kadar kısa sürede gelinecekse o zamanda geldik.

Ayrıca olayı sukunetle değerlendirmek ve olaya objektif bakmak lazım. Aşağıda ne olup bittiğine dair net bir şey ortada yokken, insanları tedirginliğe sevk etmemek gerekir. Sabır ve umutla bekliyoruz ve çalışacağız" şeklinde konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...