Bakan ve validen Sivas savunması

Sivas Katliamı sırasında İçişleri Bakanı olan Mehmet Gazioğlu, "Sivas'ta bizi vali yanılttı" dedi. Dönemin Sivas Valisi Ahmet Karabilgin ise, Arınç'ın "zamanaşımı" ile ilgili hedef şaşırttığını iddia ederek, "Katilam iktidar provasıydı" sözleriyle kendini savundu.

16.03.2012 - 07:03

Bakan ve validen Sivas savunması

İçişleri eski Bakanı Mehmet Gazioğlu, henüz bir haftalık bakanken yaşanan Sivas Katliamı'nda kendisinin hiçbir ihmal ve kusurunun olmadığını iddia etti. Olayın ardından Vali'yi görevden aldığını belirten Gazioğlu, "Sonraki dönemlerde Vali, sanırım Saddettin Tantan tarafından müsteşar vekili yapıldı" dedi.

Vatan gazetesine konuşan dönemin İçişleri Bakanı Mehmet Gazioğlu, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın, kendisini de kapsayan “Dönemin kamu görevlileri hakkında soruşturma açılsın” çıkışı için, “Allah var ya böyle bir şey beklemiyordum” diyerek şaşkınlığını dile getirdi.

'SANKİ TÜM SANIKLAR YARARLANDIRILDI'
Gazioğlu, 2 Temmuz 1993 günü yaşananlarla ilgili şunları söyledi: "Zamanaşımı meselesi çok yanlış anlaşıldı. Burada 30 kişi idama mahkum oldu. İdam cezası kalktığından dolayı ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına mahkum edildi. Yargıtay tasdik etti. Olaylar 1993’te oldu, ilk karar 1994’te çıktı. Ondan sonra Yargıtay onu bozdu, 15’er yıl hapis yedi insanlar. Sonra tekrar Yargıtay bozunca yerel mahkemesine döndü. Mahkeme bu kez Yargıtay kararına uyarak 30 kişiye idam cezası verdi. 10-15 kişiye de 10-15 sene ceza verildi. 2 kişi öldüğü için zaten davası düştü. Bu 5 kişi bulunamadıkları için dosyaları ayrıldı. Kamuoyunda öyle bir intiba uyandırıldı ki, sanki tüm sanıklar zamanaşımından yararlandırıldı. Böyle bir şey yok."

'KATLİAM İKTİDAR PROVASIYDI'
Dönemin Sivas Valisi Ahmet Karabilgin ise suskunluğunu Cumhuriyet gazetesine bozdu. 2 Temmuz 1993'teki provayla birilerinin iktidara gelip gelemeyeceklerini test ettiklerini savunan Karabilgin, "Halkın inançları üzerinden siyaset yaparak seçim yoluyla iktidara gelmenin yolu da bulundu en sonunda" dedi.

'BEN HESABINI VERİRİM'
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın "dönemin yetkilileri yargılanmalı" açıklamasını "hedef şaşırtma, gündemi değiştirme" çabası olarak nitelendiren Karabilgin, "Kendileri hükümette. Diledikleri yasayı çıkarıp bizlerin yargılanmasını sağlayabilirler. Hiçbirinden korkmam bunların. Ben hesabını veririm" şeklinde konuştu.

"AĞIR SÖZ SÖYLEMEYE DİLİM VARMIYOR"
"Bizden sonra neler oldu bir şey söyleyemem. Ama şu bir gerçek ki, gerek güvenlik güçleri, gerekse yargı bu faillerin/sanıkların bir ölçüde yakalanması konusunda tam duyarlılık gösteremediler" diyen Ahmet Karabilgin, "Daha ağır bir söz söylemeye dilim varmıyor. Çünkü onlarla iç içe çalıştım" dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...