İlişkili Haberler

Avrupa Birliği (AB) Bakanlığı'nda düzenlenen kahvaltıda Jean Monnet Kürsüsü başkanlarını ağırlayan AB Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, soruları cevapladı.

Bakan Volkan Bozkır, Mersin’in Tarsus ilçesinde vahşi bir şekilde öldürülen Özgecan Aslan için "Gerçekten Özgecan kızımızın menfur bir cinayete kurban gitmesi, hepimizin içini yakmıştır. Hem bir insan olarak hem baba olarak beni de derinden yaralamıştır" diye konuştu.

İDAM CEZASI

İdam cezasına karşı olduğunu belirten Volkan Bozkır, şu ifadeleri kullandı: 

"İdam cezası konusunu, sanıyorum bugün içinde bulunduğumuz psikoloji içinde değil, çok daha sağlıklı bir ortamda değerlendirmemizin doğru olacağını düşünüyorum.

"BENİM KIZIMIN BAŞINA GELSEYDİ..."

İdam cezası, Türkiye'de 2000 yılında kaldırılırken çok uzun düşünülmüş bir cezadır ve 1986 yılından beri Türkiye'de idam cezası olmasına rağmen de bu gerçekleştirilmemiştir.

Şayet benim kızımın böyle bir olay başına gelseydi ben elime silah alır bunun cezasını kendim verirdim ve cezasına da katlanırdım, ama devletlerin reaksiyonlarının bu şekilde olmaması gerekir.

Devlete insan öldürmek bir anlamda yakışmaz diye düşünüyorum. Devletin görevi, suçlu yakalamaktır ve hak ettiği en ağır cezayı vermektir. Tabiatıyla devlet, herkese adalet çerçevesinde yaklaşmak zorundadır.

Bu çerçevede de mevcut kanunlarımızdaki en ağırlaştırılmış müebbet cezasının, bu tür suçlar için idam cezası yerine uygulanmasının daha doğru olacağını düşünüyorum."