Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, 50 milyona yakın vatandaşın kimlik bilgilerinin sızdırılmasınına yönelik bir açıklama yaptı.

Olayın vatandaşı rahatsız etmek için yapıldığını söyleyen Yıldırım, "Bu paralel yapının algı operasyonudur" dedi.

Bilgilerin kimlerle paylaştığının belli olmadığını kaydeden Yıldırım, TC kimlik numaralarının değiştirilmesine neden olacak bir durum olmadığını da söyledi.

Bakan Yıldırım konuyla ilgili şunları söyledi:

"Seçmen bilgileri sistemden sızdırılarak alınmış gibi servis ediliyor. Şimdi Meclisimiz kişisel verilerin korunmasına yönelik bir kanun çıkardı. Her türlü erişim güvence altına alınıyor. Her şeye rağmen erişenlere de ciddi cezalar geliyor.

Kötü niyetli kişilerin bunu kulaklarına yer etmesini istiyorum. Bundan sonra buna benzer yapacakları işlerin hesabını verecekler. Önceden yasal düzenleme yoktu. Yasal düzenleme yapıldı. Bunun ciddi bir bedeli var. Bu yasal olmadan önce ahlaki değildi. Vatandaşlığa dürüstlüğe uyan bir şey değil. Bu bilgiler bilgi havuzunda elde edilmiş bilgiler değil. YSK'nın partilere vermekle zorunlu olduğu bilgilerden olduğunu görüyoruz. Bu bize seçim kanununda da düzenleme yapılması gerektiğini gösterdi. Ya verilmeyecek bu bilgiler ya da kısıtlı verilecek.

Seçim zamanı bu bilgiler belirli bir kısıtlama ile verilir, onun dışında partilerle bu bilgiler paylaşılmaz. Bir kişiyle paylaşılan şey sır değildir. Konuyla ilgili idari ve adli soruşturma başlatıldı. Hükümet olarak meselenin farkındayız, çalışmalar devam ediyor. Bu bir sisteme sızma yoluyla elde edilmiş bir bilgi değil.

Seçim döneminde partilere verilmiş bilgiler. Kafa karıştırmak, vatandaşı rahatsız etmek için malum örgüt bunu yapıyor. Bunu alenen yapamıyor, başka bir ülkeden yapıyor. Vatandaşlar buna rağbet etmesinler. Vatandaşlara şunu tavsiye ediyorum, ‘ben de var mıyım’ diye merak edip sisteme girme yarışında olmasınlar. Oraya girmek bir tuzaktır. Sizin girmenizi istiyorlar. Oraya girerek size ait başka bilgilere ulaşmak istiyorlar."