Bakan Yıldız: Uranyum zenginleştirmeyeceğiz

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, "Uranyumun zenginleştirilmesiyle alakalı koyduğumuz hedef yok" dedi.

Haberler 16.01.2014 - 08:10

Bakan Yıldız: Uranyum zenginleştirmeyeceğiz

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, 6. Büyükelçiler Konferansı'nda bir konuşma yaptı.

'de son dönemde bir kriz ortamı oluşturulmaya çalışıldığını ve bu amacı güdenlerin enerjiye de yöneldiklerini söyleyen Yıldız, bu nedenle nükleer santrallerle ilgili bir çıkış yapıldığını ifade etti.

'den bir köşe yazarının bu konudaki iddiasını gündeme getiren Yıldız, Türkiye'nin uranyumun zenginleştirilmesiyle alakalı koymuş olduğu bir hedef bulunmadığını dile getirdi.

Türkiye'nin nükleer güç santralleriyle yaptığı anlaşmalara ilişkin bilgiler veren Yıldız, şöyle konuştu:

"Uluslararası arenada ve Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'nın denetimine tabii bütün ülkelerde bu anlaşmalar vardır. Ama zeka böyle bir şey, buradan da bir kriz çıkartmasını becerebiliyor.

Neymiş, Türkiye özellikle İran gibi nükleer yakıtın, uranyumun zenginleştirilmesiyle alakalı oraya bir madde koymuş. Peki, biz bundan önce hangi ülkelerle bu anlaşmayı yapmışız, 1-2-3 anlaşmasını Güney Kore, Kanada, Arjantin, Rusya, ABD, Fransa ile yapmışız.

Hepsinde benzer bir madde var. O madde diyor ki eğer iki ülke kendi arasında anlaşırlarsa ve mutabık kalırlarsa bu konuyla alakalı çalışma yaparlar. Şu anda yapabilirler mi, yok şu anda yapamazlar. Anlaşmanın maddeleri bunu söylüyor.

Yıllardan, 10 yıllardan bu yana Türkiye, herhangi bir ülkeyle nükleer müzakere yapacaksa önce barışçıl amaçlarla kullanılmasına dönük anlaşmaları yapar. Şu ana kadar herhangi bir kriz de çıkmadı. Şu ana kadar nükleer yakıtla alakalı zenginleştirme riskini Türkiye'de görmediler.

Ama birden bire Türkiye'nin uranyumu zenginleştirilmesiyle alakalı bir nokta oluştu. Bunun genel konjonktürle son derece alakalı olduğunu söylemem lazım. Bizim nükleer yakıtın, uranyumun zenginleştirilmesiyle alakalı koymuş olduğumuz bir hedef yoktur. Böyle bir amaca da matuf değildir bu anlaşmalar. Bir yazarımız 'dikkatli olun ey dünya Türkiye'de böyle risk var' diyebiliyor. Ben de 'bu arkadaşımız Türkiye vatandaşı mı?' diye sordum."

Krizin her an tetiklenmeye hazır bir halde bırakıldığını dile getiren Yıldız, bu duruma sevi olduğunu söyledi. Siyasette bir "stres testinden" geçildiğini ifade eden Yıldız, bu testten geçen ve geçemeyenler olduğunu dile getirdi.

Sayfa Yükleniyor...