Bakan Yılmaz: Bombalı araç patlatıldı

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, "Polis özel hareket otobüsümüze bombalı bir araç patlatılmak suretiyle bir terör saldırısı gerçekleşti. Şuan itibariyle bize verilen bilgiler ışığında 7 polisimizin şehit olduğunu öğrenmiş bulunuyoruz. 13 polisimiz yaralı." dedi.

Haberler - Anadolu Ajansı 31.03.2016 - 20:15

Bakan Yılmaz: Bombalı araç patlatıldı

Bakan Yılmaz, beraberinde Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı ile Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan ve Vali Hüseyin Aslan ile Hilton Oteli'nde gazetecilere yaptığı açıklamada, bugün Diyarbakır'da çok elim bir terör saldırısının gerçekleştiğini söyledi.

"Polis özel hareket otobüsümüze bombalı bir araç patlatılmak suretiyle bir terör saldırısı gerçekleşti. Şuan itibariyle bize verilen bilgiler ışığında 7 polisimizin şehit olduğunu öğrenmiş bulunuyoruz. 13 polisimiz yaralı. Birinin durumun ağır olduğu ifade ediliyor. Ayrıca 14 sivil halktan yaralılar söz konusu." diyen Yılmaz, bunlardan birinin de durumunun ağır olduğunu bildirdi.

Bütün yaralıların şuan itibariyle değişik hastanelere ulaştırıldığını, gerekli tıbbi müdahalelerin yapıldığını, bütün imkanların seferber edildiğini vurgulayan Yılmaz, olayla ilgili inceleme, araştırma ve soruşturmanın sürdüğünü aktardı.

Olayın henüz sıcak bir hadise olduğunu, her yönüyle araştırıldığını anlatan Yılmaz, ilave bilgiler geldikçe yetkili makamların bunu kamuoyu ile paylaşılacağını belirtti.

Yılmaz, şöyle devam etti:

"Bu hadiseyi lanetliyoruz. Bu terör saldırısı hepimize karşı yapılmış bir saldırıdır. Öncelikle de Diyarbakır ve halkına yapılmış bir saldırıdır. Nasıl ki Ankara'da patlayan bombalar tüm Ankara ve tüm milletimizi hedef aldıysa nasıl ki İstanbul'daki patlatılan bombalar bütün İstanbul halkını, bütün milletimizi hedef aldıysa burada gerçekleştirilen saldırı da aslında tüm Diyarbakır halkını ve tüm milletimizi hedef alan bir saldırıdır. Bizler burada Diyarbakır'ın yeniden inşasını, daha yaşanabilir bir Diyarbakır'ı konuşmak üzere bulunuyoruz. Ama birileri de Diyarbakır'ı yıkmak istiyor, yaşanmaz hale getirmek istiyor. Diyarbakırlıların hayatına, ekmeğine saldırıyor. Bunu da herkes bu şekilde değerlendirmek durumda diye düşünüyoruz. Eminin bu hadisede en fazla Diyarbakırlıların yüreği yanmıştır. Onu da özellikle vurgulamak istiyorum. Bunlar ne yaparlarsa yapsınlar bu lanet terör odakları ve onların arkasındaki zihniyetle yapılar hangi gayret içinde olurlarsa olsunlar bizim birliğimizi ve kardeşliğimizi bozamayacaklar ve azmimizi kıramayacaktır."

Terörle kararlı bir şekilde mücadeleye devam edeceklerinin ve terörün yenileceğinin altını çizen Yılmaz, hayatı savunanların, inşa etmeyi savunanların kazanacağını, ölümden, şiddetten ve yıkımdan yana olanların kaybedeceğine dikkati çekti.

"Bunu da özellikle belirtmek istiyoruz. Terörle mücadelemizi kararlı bir şekilde sürdürürken terör odaklarının bizi yapmakta olduğumuz doğru işlerden alıkoymasına müsaade etmeyeceğiz. Terörün karşısında yılmayacağız, korkmayacağız, geri çekilmeyeceğiz. Terör ne amaçlıyorsa bizi nereye sevk etmek istiyorsa biz tam tersine hareket edeceğiz" ifadesini kullanan Yılmaz, terörün amaçlarını boşa çıkaracaklarını anlattı.

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, konuşmasını şöyle tamamladı:

"Milletçe maalesef yeterince acı tecrübeye sahibiz. Bu tecrübeler ışığında bir kez daha vurgulamak istiyorum. Terörün hep birlikte lanetleyelim. Burada bu parti, şu parti demeyelim. Şu kesim, bu kesim demeyelim. Milletçe terörün karşısında duralım ve tavrımızı ortaya koyalım. Ama, fakat, lakin demeden terörü lanetleyelim. Terörün hiçbir meşru zeminin olmadığını hep birlikte paylaşalım. Hep birlikte teröre tavrımızı koyalım. İnanıyorum ki bu terörü amaçlarını boşa çıkarma konusunda en etkili duruşlardan biri olacaktır. Diğer taraftan güvenlik güçlerimiz, yargı mekanizmalarımız olayın arkasında olanları bulacaklar. En kısa zamanda bu yönde sonuç alınması temennimizdir. Terörü lanetliyorum. Şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum. Aileleri başta olmak üzere güvenlik güçlerimize, tüm milletimize başsağlığı diliyorum. Hepimizin başı sağ olsun. Yaralılara acil şifalar diliyorum."

Sayfa Yükleniyor...