Bakandan 2B'cilere uyarı!

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, zamanında başvurmazlarsa 2B alanlarındaki kullanıcıların doğrudan satın alma haklarının düşeceğini söyledi.

10.05.2012 - 11:19

Bakandan 2B'cilere uyarı!

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 2B yasası kapsamında en çok taşınmazların bulunduğu 12 ilin defterdarlarının katıldığı toplantıda 2B yasasını anlattı.

Satışlardaki amacın bütçeye gelir elde etmek değil ülkenin sorunlarını çözmek olduğunu söyleyen Şimşek, bu arazileri kullananlara çağrıda bulundu.

Hak sahiplerinin 6 ay beklemeden hemen bu hafta itibarıyla başvurmalarını isteyen Şimşek, zamanında başvuru olmazsa doğrudan satın alma hakkının düşeceğini söyledi.

"Biz bir an önce bu süreci başlatmak istiyoruz'' diyen Şimşek, ''Geç kalırlarsa hak sahipleri bu kanunla getirilen büyük bir fırsatı kaçırmış olacaklar. Hatta bazı yaptırımlarla karşı karşıya kalacaklar. Çünkü artık burası Maliye Bakanlığı'na devredilmiş standart bir Hazine mülküne dönüşmüştür'' dedi.

26 Nisan’da yürürlüğe gien 2B düzenlemesinde hak sahiplerine başvuru için 6 aylık süre (son tarih 30 Ekim 2012) verilmişti.

ORTALAMA FİYAT 8,5 LİRA
Ayrıca Bakan şimşek, "30 yıldan fazladır mülkiyet sorunu ve çarpık kentleşme söz konusu. Bir yandan kentlerimizi güzelleştirelim, bir yandan vatandaşlarımızın sorunlarını çözelim, bir yandan da kamunun karşı karşıya kaldığı bir sürü davayı çözelim'' dedi ve tüm Türkiye'de 2B alanlarında ortalama metrekare fiyatının da 8,5 lira, yapılan tespitlerde rayiç bedel toplamının 26,5 milyar lira olduğunu, tamamının peşin ödenmesi durumunda 14,8 milyar lira gelir elde edileceğini dile getirdi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...