Bakan'dan Kürtçe-Türkçe-Kürtçe

Erbil'e THY'nin ilk seferiyle uçan Maliye Bakanı Şimşek, törende konuşmasına Kürtçe başladı, Türkçe devam etti ve Kürtçe bitirdi.

14.04.2011 - 14:27

Bakan'dan Kürtçe-Türkçe-Kürtçe

Türk Hava Yolları'nın (THY) İstanbul-Erbil uçak seferleri bugün başladı.

Safranbolu uçağı saat 09.30'da İstanbul'dan hareket etti ve 11.30'da Erbil'e ulaştı. İlk sefere Maliye Bakanı Şimşek, Enerji Bakanlığı Müsteşarı Metin Kilci, THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu, iş adamları ve çok sayıda basın mensubu  katıldı.

THY uçağının Erbil'e inmesinden sonra apronda bir tören düzenlendi. Maliye Bakanı Şimşek, törende yaptığı konuşmaya Kürtçe başladı, Türkçe devam etti ve yine Kürtçe bitirdi.

Erbil'de olmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirten Şimşek, şunları söyledi: ''Ben Batmanlıyım, Türkiye'nin ve Batman'ın size selamlarını getirdim. Türkiye olarak son yıllarda komşularımızla sıfır problem, güçlü işbirliği, daha çok yatırım ve ticaret çerçevesinde ilişkilerimizi geliştiriyoruz.

THY'nin Erbil'e uçuşları da aslında var olan gönül köprülerini fiziki olarak tamamlamaktadır. İnşallah bu, ticaretin, yatırımın ve iki ülke halklarının işbirliğinin gelişmesine büyük katkıda bulunacaktır. Kürt ve Türk milleti, bin yıldır beraberdir, bizim kardeşliğimizi kimse bozamaz. Dünyanın sonuna kadar bu işbirliği devam edecektir.''

Erbil, Türk Hava Yolları'nın 135. yurt dışı uçuş noktası oldu. 8 yılı üst üste karla kapatan Avrupa'nın tek şirketi THY, aynı zamanda Avrupa'nın en genç filosuna sahip.

THY İstanbul'dan Erbil'e salı ve cumartesi günleri uçacak. Erbil-İstanbul seferleri ise Çarşamba ve Pazar günleri yapılacak. Haftada 2 gün olarak başlatılan Erbil seferleri, 1 ay içinde haftada 5 güne çıkarılacak. Ardından da haftanın her günü uçuş planlanıyor ve Erbil'e yılda 60 bin yolcu taşınması hedefleniyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...