Bakan'dan Sakık'a: Terörün arkasında mısınız?

Bütçe görüşmelerinin yapıldığı TBMM'de, Milli Savunma Bakanı Gönül, konuşması nedeniyle BDP'li Sırrı Sakık'a 'Siz de terörün arkasında mısınız?' diye sordu.

17.12.2010 - 00:06

Bakan'dan Sakık'a: Terörün arkasında mısınız?

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, TBMM Genel Kurulunda Milli Savunma Bakanlığı ve Savunma Sanayii Müsteşarlığının bütçeleri üzerinde görüşleri açıkladı.

Bakan Gönül, konuşmasında, BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık'ın konuşmasına değindi ve "Sizde terörün arkasında mısınız?" diye sordu.

Gönül, ''Ülkemiz silaha büyük bir yatırım yapmaktadır... Bir halkın dilini, kültürünü savunmak dünyanın her yerinde olduğu gibi bu ülkede de meşrudur, demokratiktir'' diyen Sakık'ın, "'Bitirdim' dediğiniz bütün alanda var, arkasında milyonlarca halk var. Onun için bu yol, yöntem sorunları çözmüyor" sözlerini eleştirdi.

Gönül, Sakık'ın konuşmasını kastederek, ''Üslubun fevkalade yanlış, Meclisimize yakışmayan bir üslup olduğunu belirtmeliyim'' dedi.

Sakık, Gönül'e ''Nasıl konuşacağımı siz mi belirleyeceksiniz?'' karşılığını verdi. Gönül, sözlerini şöyle sürdürdü:

Bütçede en büyük payın Milli Savunma Bakanlığına ayrıldığı söyleniyor. Şimdi Milli Savunma Bakanlığı bütçesi 6. bütçedir. Eğitime pay ayrılmadığı söyleniyor. Milli Savunma Bakanlığının bütçesi 17 milyarı bulmazken, iftiharla söylüyoruz; Milli Eğitim Bakanlığının bütçesi 34 milyar, üniversitelerin bütçesi 11 milyar, böylece eğitime ayrılan bütçe 45 milyardır. Bununla hepimiz iftihar etmeliyiz.

Burada ben de milletvekiliyim sizler de milletvekilisiniz. Bu anlayışla bu sorulara cevap verdim. Yoksa fikirleri üslubu tasvip ettiğimden değil.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...