AB Bakanı'ndan "vizesiz Avrupa" açıklaması

AB Bakanı Bozkır, vizesiz Avrupa için gerekli 72 kriterin önümüzdeki hafta tamamlanmış olacağını söyledi.

ntv.com.tr 28.04.2016 - 12:46 | Son Güncelleme : 28.04.2016 - 12:47

AB Bakanı'ndan "vizesiz Avrupa" açıklaması

Türkiye, AB ile varılan anlaşma doğrultusunda "vizesiz  Avrupa" için gerekli 72 kriteriyerine getirmeye çalışıyor.

Avrupa Birliği Komisyonu, Ankara'nın şartları yerine getirip getirmediğine 4 Mayıs'ta karar verecek.

Süreçte gelinen son noktayı Avrupa Birliği Bakanı Volkan Bozkır, NTV canlı yayınında değerlendirdi.

Bozkır, kolluk gözetim yasasının kalan 10 maddesinin pazartesi günü çıkmasıyla AB'nin vizesiz seyahat için istediği 72 kriterin tamamlanmış olacağını söyledi.

Avrupa Birliği Bakanı özetle şu ifadeleri kullandı:

"Bunun matematik gibi değerlendirilmesi yanlış olur. Bugün itibariyle dün gece görüşülmesi tamamlansaydı kolluk gözetim kanununun, 72 beklenti ile ilgili Türkiye'nin üzerine düşen bölüm tamamlanmış olacaktı.

Muhalefet partileri destek vereceklerini söylemelerine rağmen, Meclis'te süre uzatmalar, engellemelerle karşı karşıya kaldık. Ancak bunların üstesinden gelindi. Uluslararası sözleşmelerin onaylanması ve çıkarılması gereken yasalar çıkarıldı.

Kolluk gözetim yasasının kalan 10 küsür maddesi de pazartesi de çıkacak. Ama artık çıktı diyebiliriz. Ondan sonra bizim bakımımızdan 72 beklenti karşılanmış oluyor. O da dün gece çıkabilirdi, 3 maddesi görüşüldü zaten.

Hiçbir süreç kolay yürümez Avrupa Birliği'nde. Bu bir paket mutabakattır. Geri kabul anlaşması aynı anda yürürlüğe girecek. İçiçe bir paket. İki taraf da sorumluluklarını yerine getirme konusunda hiçbir eksiklik ortaya çıkmadı. Bu önümüzdeki dönem için bizi umutlu kılıyor.

Komisyon ilk defa salı günü 72 beklentiyi değerlendirip bir rapor yayınlacak değil. Aylardır sürekli toplantılar yapıyoruz. İki taraf da hangi tabloya baktığını biliyor. Bu nedenle hiç beklenmedik, hesapta olmayan bir durum ortaya çıkmazsa salı günü Avrupa Komisyonu raporunun vizenin kalkması yönünde tavsiye kararını içerecek şekilde çıkacağını bekliyoruz."

Sayfa Yükleniyor...