Çeşitli ziyaretlerde bulunmak ve toplantılara katılmak üzere Bilecik'in Bozüyük ilçesine gelen Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, AK Parti Seçim Koordinasyon Merkezi'ni ziyaret ederek bir konuşma yaptı.

Konuşmasında Bozüyük'e Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanlığı döneminde de geldiğini hatırlatan Zafer Çağlayan, "79 yıllık Cumhuriyet tarihi boyunca ihracatımız 36 milyar dolardı. AK Parti döneminde bu 132 milyar dolara çıktı. ASO Başkanlığı dönemimde benimle 'Türkiye'nin ihracatı 132 milyar dolar olacak' diye iddiaya girseydiniz bunun olmayacağını söyler ve kesin kaybederdim'' dedi.

Bakan Çağlayan, konuşmasının ardından İsmet İnönü Caddesi'nde esnaf ve vatandaşlarla sohbet etti. ''İyi günler'' dileyip elini uzattığı bir kişiden ''Bu zamana kadar neredeydiniz?'' cevabını alan Bakan Çağlayan, ''Boş ver ne yapacaksın, sen niye elini uzatmıyorsun çok ayıp bir şey'' diye konuştu.

BU KRİZ DE GELİR GEÇER
Sanayi Bakanı Çağlayan, Bozüyük Ticaret ve Sanayi Odası'nı (TSO) ziyaretinde de hayatında dört kez kriz yaşadığını ve bu konuda tüm sanayiciler ve iş adamları gibi adeta "şerbetli" olduğunu ifade etti. Çağlayan, ''Benim sizden biraz daha fazlalığım var. Krizle birlikte bir de kalp krizi gördüm. Dolayısıyla 5 krize karşı şerbetliyim'' dedi.

Türkiye'nin tamamen dışarıdan ithal etmek zorunda kaldığı krizin etkisini yaşadığını belirten Çağlayan, şunları söyledi:

"Kabahatimiz dünya ülkesi olmak. 132 milyar dolar ihracat yapmak. Kabahatimiz dünyanın 16'ncı, Avrupa'nın 6'ncı büyük ülkesi olmak. Ama bunlar kabahatse. Bunlar Türk sanayicisinin, Türk müteşebbisinin onurlu başarısıdır. Bu kriz de gelir, geçer. Çok şeyin geçtiği gibi. Her inişin bir çıkışı var, morallerimizi sonuna kadar yüksek tutacağız."