Bakanlar 'böcek'i konuşmadı

Yılın son Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası basının karşısına çıkan Bülent Arınç'a, Başbakan Erdoğan'ın çalışma odasında dinleme cihazı bulunması soruldu.

24.12.2012 - 20:51

Bakanlar 'böcek'i konuşmadı

2012 yılının son Bakanlar Kurulu toplantısı, Başbakan Erdoğan'ın başkanlığında gerçekleştirildi ve yaklaşık 6,5 saat sürdü.

Toplantıyla ilgili açıklama, Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç'tan geldi.

Arınç’a, Başbakan Erdoğan'ın NTV-Star ortak yayınında gündeme getirdiği dinleme iddiaları soruldu.

Arınç, konunun, 2012'nin değerlendirildiği ve 2013'te hangi çalışmaların gerçekleştirileceğinin masya yatırıldığı toplantıda gündeme gelmediğini söyledi.

Konuyla ilgili olarak Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nda yapılan bir müracaat olduğunu ve bir soruşturma yapıldığını söyleyen Bülent Arınç, ''Şüphesiz bu soruşturmada, nerede bulunmuştur, kim koymuştur, nasıl bir aygıttır, hangi teknolojik imkanlara sahiptir bunun Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yeri ve zamanı geldiğinde açıklanması öngörülebilir'' değerlendirmesini yaptı.

TOPLANTIDA KONUŞULANLAR
— Bakanlar Kurulu'nda, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı tarafından, Gümrük Kanunu ve bazı kanunlarda değişiklik öngören tasarının sunumunun yapıldığını kaydeden Hükümet Sözcüsü Arınç, akaryakıt kaçakçılığının önlenmesini içeren ve kaçakçılık suç ve cezalarına ilişkin yeni düzenlemeler getiren tasarının TBMM'ye sevk edilmek üzere imzalandığını ifade etti.

— Arınç, ayrıca Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu tarafından, ''Orman Kanunu ve Bazı Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına İlişkin Tasarı'' taslağının da Kurul üyelerine sunulduğunu, konu üzerinde yeni bazı çalışmalar yapıldıktan sonra imzalanarak TBMM'ye gönderileceğini söyledi.

— AB'ye katılım süreci konusunda AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış'ın sunum yaptığını kaydeden Arınç, Bakan Bağış'ın AB Dönem Başkanlığı'nı devralacak olan İrlanda'ya yaptığı ziyaret hakkında bilgi verdiğini kaydetti. Arınç, İrlanda'nın dönem başkanlığında Türkiye'nin AB'ye üyelik sürecinin hızlanacağını belirtti.

— ''Toplantıda 4. Yargı Paketi'nin gündeme gelip gelmediği''nin sorulması üzerine Arınç, bu konunun gündemde yer almadığı cevabını verdi. Daha önce yapılan Bakanlar Kurulu toplantısında, bazı konularda Adalet Bakanlığının çalışma yapmasının istendiğini anımsatan Arınç, Adalet Bakanı Sadullah Ergin'in de bu çalışmanın henüz sonuçlanmadığını ifade ettiğini belirtti. Arınç, ''Bu nedenle bugün sonuçlanmış ve Meclis'e sevk edilmek üzere hazır hale gelmiş bir 4. Yargı Paketi'nden bahsedemiyorum'' dedi.

— Arınç, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay'ın terörle mücadeleye yönelik açıklamaları hatırlatılarak, ''Kış aylarında buna yönelik bir çalışmanın söz konusu olup olmayacağı'' sorusu üzerine, bu konunun Bakanlar Kurulu'nda görüşülmediğini belirtti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...