Bakanlık, AİHM dosyaları için harekete geçti

Adalet Bakanlığı, AİHM’deki Türkiye aleyhine verilen kararları azaltmak için çalışmaları hızlandırdı.

NTV Haber 06.01.2013 - 14:10

Bakanlık, AİHM dosyaları için harekete geçti

Türkiye, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde (AİHM) hakkında en çok hak ihlali başvurusu yapılan iki ülkeden biri durumunda bulunuyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan Adalet Bakanı Sadullah Ergin, “AİHM’de şu anda 17 bin 500 dosya var. Bir yıl sonra karnemizi düzeltmeye başlayacağız. İki yıl sonra Avrupa Birliği ortalamasından daha iyi duruma geleceğiz” dedi.

Dosyaların yüksekliği Adalet Bakanlığı'nı harekete geçirdi. Peki, Türkiye'nin karnesi nasıl düzelecek?

Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve AİHM kararlarının etkin uygulanması için bakanlık bünyesinde İnsan Hakları Daire Başkanlığı kuruldu. Başkanlık, Dışişleri Bakanlığı ile işbirliği yapacak.

Türkiye aleyhine yapılan başvurulara ilişkin ilgili kurum ve kuruluşlardan bilgi, belge ve görüş isteyecek ve savunma hazırlayacak. Gerektiğinde de oturumlara temsilci gönderecek.

İnsan hakları ihlallerinin ortadan kaldırılmasına yönelik çalışmalar yapacak, ihlal kararlarının infazı ile ilgili süreçleri takip edecek.

Bu kapsamda ayrıca başvuru ve karar sürecini hızlandırmak adına elektronik altyapı oluşturuldu.

AHİM tarafından hükümete tebliğ edilen başvurular ve ilgili evraklar doğrudan bu güvenli ağ sistemi üzerinden iletiliyor.

Bunun yanı sıra son yıllarda uluslararası kuruluşlarda görevlendirilen hakim ve savcı sayısı artırılarak tecrübe ve bilgi aktarımı konusunda ilerleme kaydedildi.

Bakanlık ayrıca ihlallerin azaltılmasına yönelik, AİHM’in ihlal kararı vermesine yol açan mevzuat ve uygulama kaynaklı sorunlar ile bu sorunlara ilişkin çözüm önerilerinin tartışılacağı uluslararası bir çalıştay düzenlemeyi de planlıyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...