Kültür ve Turizm Bakanlığı, dünyanın en prestijli kitap fuarları arasında yer alan Frankfurt Kitap Fuarına, Ankara'da geçen beğenilen polisiye dizi Behzat Ç.'yi de götürecek. Yazar Emrah Serbes'in romanlarından uyarlanan ve sokak dili diyaloglarıyla dikkat çeken dizide Behzat Ç.'yi canlandıran Erdal Beşikçioğlu, Türk Edebiyatından Film Uyarlamaları başlığı altında konferans verecek.

Türkiye, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın koordinatörlüğünde ve Uluslararası Kitap Fuarları Türkiye Ulusal Organizasyon Komitesi organizasyonuyla 12-16 Ekim 2011 tarihleri arasında 63'üncüsü düzenlenecek fuara zengin bir edebi ve sanatsal etkinlikler programı çerçevesinde katılacak.

Toplam 200 civarında yayınevine ait 3 bine ya¬kın kitabın sergileneceği 350 metrekarelik ulusal stantta 17 yayınevi, Çocuk Kitapları Standında ise 10 çocuk ve gençlik edebiyatı yayıncısı yer alacak. Türkiye'den 7 telif hakları ajansının katılacağı fuarda ajanslar bir yandan Türk yazar, yayıncı ve çevirmenler için yeni dış bağlantılar kuracak, bir yandan da dışa açılımın önemli bir ayağını oluşturan TEDA projesini tanıtacak.

Ulusal Komite tarafından hazırlanan program çerçevesinde fuar alanında paneller, okuma etkinlikleri ile kültürel ve sektörel ta¬nıtım faaliyetlerinden oluşan 10 etkinlik ve bir sergi gerçekleştirilecek. Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi kültür sanat alanında¬ki çalışmalarını yurt dışındaki fuarlara taşıyan İstanbul Ticaret Odası ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. etkinlikleri de Türkiye Ulusal Organizasyon etkinlikleri içerisine alınarak sektörel katılımın genişle¬mesi sağlanacak.

İngilizce hazırlanan yazarlar, yayıncılar ve çocuk çizerleri katalogları 2011 Uluslararası Fuar kapsamında dağıtılacak. Ayrıca yazarlarımız ve yayıncılarımız hakkında bilgileri içeren booksfromturkey.com adlı internet sitesi de proje kapsamında güncel verilerle de yayına başlayacak.

Fuarın son gününde Türk Edebiyatından Film Uyarlamaları: Bir Ankara Polisiyesi Behzat Ç. başlıklı bir konferans verilecek. Moderatörlüğünü Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdür Yardımcısı Ümit Yaşar Gözüm'ün yapacağı etkinlikte, Emrah Serbes, Erdal Beşikçioğlu ve dizinin yapımcısı Tarkan Karlıdağ konuşmacı olarak yer alacak.

Fuarın Türkiye ile ilgili tanıtım kitapçığında, "Dünya edebiyatında olduğu gibi Türk edebiyatında da önemli bir ivme kazanan polisiye türünde yazılmış kitaplar, Türkiye'de de sinema ve televizyona uyarlanıyor. "Bir Ankara Polisiyesi - Behzat Ç." ise, gördüğü yoğun ilgiyle kısa sürede kült yapımlar arasına katıldı. Dizinin beğeni kazanmasında büyük pay sahibi olan isimler hem polisiyeyi, hem de "Behzat Ç."yi konuşacak." ifadeleri yer alıyor.