Bakanlık İris Gölü'nü kurtardı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Özel Çevre Koruma Bölgesi ilan edilen İzmir'in Karaburun ilçesi sınırlarındaki İris Gölü'nün kurutulması için açılan su tahliye kanallarını kapatacak. Bakanlık ayrıca Cumhuriyet Savcılığı'na kanalları açan için suç duyurusunda bulunacak.

Anadolu Ajansı 18.12.2019 - 11:09 | Son Güncelleme : 18.12.2019 - 11:10

karaburun iris gölü.jpg

İzmir Karaburun'da birinci derece doğal sit alanında bulunan İris Gölü'nde açılan kanallar kapatılacak. 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, İzmir'in Karaburun ilçesi Ildır Özel Çevre Koruma Alanı ve birinci derece doğal sit alanı içerisinde yer alan İris Gölü'nde açılan kanallarla ilgili inceleme gerçekleştirildi. 

İncelemenin ardından ilgili belediyeden ve İlçe Jandarma Komutanlığından fiziki müdahalelere ilişkin tespit tutanakları istendi.

Bölge, birinci derece doğal sit alanında kaldığı için İris Gölü'nde yapılan izinsiz kazı çalışmaları ve inceleme sonuçları, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu'nda değerlendirmeye alınacak.

ESKİ HALİNE GETİRİLECEK

Komisyonun 20 Aralık Cuma günü yapacağı toplantıda alınacak kararla bölgede açılan kanallar kapatılacak ve bölge eski haline getirilecek. Bakanlık ayrıca Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunacak.

Sayfa Yükleniyor...